Yeni Türk Ehliyeti Hangi Ülkelerde Geçerli?(En iyi çözüm)

Yeni Ehliyetler 84 Ülkede Geçerli

Sıra No Katılan Ülke Ülke Rumuzu
1 Almanya DE
2 Arnavutluk AL
3 Avusturya AU
4 Azerbaycan AZ

80

Türkiye’de alınan ehliyet yurtdışında geçerli mi?

Yeni nesil çipli ehliyetler ise toplam 84 ülkede geçerli. Bu durumda eski ehliyetlerle yeni çipli ehliyetler arasında yurt dışında geçerlilik bakımından bir fark yok. 6 aydan sonra yurt dışında tekrar ehliyet sınavına girmelisiniz. Bu her iki ehliyet türü için de aynı.

Türkiye’de alınan ehliyet avrupada geçerli mi?

Avrupa Birliği standartlarıyla üretildiği belirtilen çipli ehliyetler, halen bazı Avrupa ülkelerinde geçerli değil. Avrupa Birliği (AB) ile uyum çerçevesinde değiştirilen ehliyetler 2016 yılından itibaren çipli olarak veriliyor. Ancak bu ehliyetleri kullanan Türk vatandaşları, Avrupa’da sorun yaşamaya devam ediyor.

Türk ehliyeti kaç ülkede geçerli?

Türk ehliyetlerinin yenilenmesi ile beraber en çok merak edilen konulardan bir tanesi de yeni Türk ehliyetlerinin kaç ülkede geçerli olduğu ve bu ülkelerinin hangileri olduğudur. Açıklanan listeye göre yeni Türk ehliyetleri yurt dışında 2021 yılı itibarıyla 84 ülkede geçerlidir.

Almanyada yasayan Türk ehliyeti geçerli mi?

Viyana Karayolu Trafik Sözleşmesi uyarınca, Almanya ‘ya giden Türk vatandaşları, Türkiye’de almış oldukları ehliyetlerini 6 ay süreyle kullanabiliyorlar. Almanya ‘da yerleşik hayata geçenlerin bu süre dolduktan sonra Almanya kanunlarına göre ehliyetlerini yeniden sınava girerek almaları gerekiyor.

You might be interested:  Kuveyt Türk Atm Para Yatırma Nasıl Yapılır?(EN iyi 5 ipucu)

Amerikada Türk ehliyeti geçerli mi?

Yeni tip çipli ehliyetlerimiz 84 ülkede uluslararası sürücü belgesi ibraz etmeye gerek kalmaksızın kullanılabilmektedir. Yeni tip uluslararası ehliyet pek çok ülkede kullanılabilirken Amerika Birleşik Devletleri yeni tip uluslararası ehliyetinizi sorunsuz kullanabileceğiniz ülkeler arasında değildir.

Yunanistan Türk ehliyeti geçerli mi?

Yunanistan ‘ın bir AB üye ülkesi olması ve bununla beraber Türkiye ‘nin de bir AB üye ülkesi olmaması sebebiyle Türk Ehliyetleri ne yazıkki Yunanistan’da geçerli olmamaktadır.

Türk ehliyeti ingilterede ne kadar geçerli?

Ehliyet ve Araba Kiralamak. İngiltere’ye giden Türk Vatandaşları, ilk 12 ay süresince Türk ehliyeti ile İngiltere’de otomobil kullanabilir. Ancak 12 aydan sonra Türk ehliyeti geçerli olmayacaktır. Bunun için ilk 12 aylık süresi içinde İngiliz ehliyeti almak zorundalar.

Çipli ehliyet yurtdışında geçerli mi?

Eğer 6 ay’dan daha uzun bir süre yurt dışında kalacaksak, ya Türkiye’ye giriş çıkış yapıyoruz ya da bulunduğumuz ülkenin ehliyeti ile ehliyetimizi değiştiriyoruz. Yeni, değişen çipli ehliyetlerimiz ile eski ehliyetlerimiz arasında yurt dışında geçerlilik bakımından bir fark bulunmamaktadır.

Türkiyedeki Ehliyet Fransa’da geçerli mi?

Türklerin, Fransa ‘da araç kullanabilmeleri için Fransız ehliyetine sahip olmaları gerekiyor. Türk ehliyetiniz olsa bile kabul edilmiyor. Fransa ‘da araç kullanabilmeniz için varsa Türkiye’den aldığınız ehliyeti, Fransa ehliyetine çevirmeniz gerekiyor.

Hollanda’da Türk ehliyeti geçerli mi?

Türk ehliyetiniz ile Hollanda’da altı ay süreyle (185 gün) araç kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer bu süreden daha fazla ülkede kalacaksanız ve araç kullanmaya devam etmek istiyorsanız Hollanda ehliyeti almanız gerekir.

Türk ehliyetimi Alman ehliyetine nasıl çevirebilirim?

Ehliyet çevirmek için yetkili kişiye teslim etmeniz gereken evraklar ise aşağıdaki gibi.

  1. Pasaport (Reisepass)
  2. İkametgâh (Anmeldung)
  3. Göz muayenesi (Sehtest)
  4. Biyometrik fotoğraf (Biometrisches Passfoto)
  5. Asli belgenizin Almanca tercümesi (Klassifizierung)
  6. İlk yardım kurs belgesi (Erste Hilfe Kurs Teilnamebescheinigung)
You might be interested:  Türk Dili Ve Edebiyatı Nerede Okunur?(EN iyi 5 ipucu)

Uluslararası ehliyet Almanyada geçerli mi?

Almanya’da araç kullanabilmek için, genellikle Almanya veya başka bir AB ülkesinden ehliyet almanız gerekir. AB üyesi olmayan ülkelerden alınan ehliyetler Almanya’da yalnızca altı ay geçerlidir. Uluslararası ehliyet için bir çeviriye de ihtiyacınız yoktur.

Almanyada ehliyet almak zor mu?

Neyse ki sanılanın aksine Almanya ‘da ehliyet almak, Almanya ‘da ehliyet sınavı soruları ve Almanya ‘da direksiyon sınavı o kadar da zor değil. Almanya ‘da ehliyet değişimi işlemleri en iyi ihtimalle 4 – 6 ay kadar sürecek ve yaklaşık 800 Euro’ya mal olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *