Yabancı Plakalı Araç Nasıl Türk Plaka Olur?(Çözülmüş)

Ülkemizde yurt dışından araç getirmek için herhangi bir kısıtlama yoktur. Yurt dışında ikamet eden bir kişi pasaporta işlemek şartı ile istediği kadar yabancı plakalı araçları Türkiye’ye getirebilir. Bunun için de her araca maksimum 24 ay süre verilir.

Yabancı plakalı araca Türk plakası almak için neler yapılmalıdır?

(aracın özelliklerinin bulunduğu belge) evraklarınız (ruhsat fatura sigorta vs) yeminli tercümandan türkçeye çevriliyor ve notere gidip noterlik masrafı ödendikten sonra yeni plakanız ve ruhsatınız çıkartılıyor.

Yabancı plakalı araç nasıl alınır?

1- Yurt Dışından Araç Almak Aracın getirtilebilmesi için öncelikle yabancı bir ülkeden faturalı olarak satın alma işlemi yapılmalı. Türkiye’ye getirilen araç, gümrüğe sokulmalı. Gümrükten araba almak için ÖTV ve KDV gibi ödemeler yapılmalı. ÖTV, aracın vergisiz fiyatı üzerinden hesaplanır.

Türkiye yabancı plaka araba ne kadar kalabilir?

Eskiden yabancı plakalı araçların ülkemizde kalış süreleri 6 ay ile sınırlı iken son yıllarda gidilen düzenleme ile bu süre 2 yıla kadar çıktı. Yurt dışından yabancı plakalı araçların ülkemize giresi için o ülkede bir yılın en az 185 gününü ikamet ediyor olması şartı aranır.

You might be interested:  Türk Telekom Bilinmeyen Numaralar Nasıl Öğrenilir?

Yabancı plakalı araçları Türkiye’de kimler kullanabilir?

Yabancı plakalı taşıtlar; taşıt programına kaydı yapılan izin hak sahibi, bu kişinin yurtdışında yerleşik eşi, anne-babası ve çocukları tarafından kullanılabilir. İzin hak sahibi araç içinde bulunsa dahi yukarıda belirtilen kişiler dışında taşıtın kullanılması (acil durumlar hariç) mümkün değildir.

Yabancı plakalı araç trafik cezası nereye ödenir?

Bu cezaların Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı muhasebe birimleri ve bu birimlere bağlı muhasebe yetkilisi mutemetlerine, vergi daireleri ile Gelir İdaresi Başkanlığınca yetkilendirilen banka veya PTT şubelerine ödenmesi gerekmektedir.

TC vatandaşı Gürcistan’dan araba alabilir mi?

Gürcistan ‘ dan Kendi Üzerinize Otomobil Almak Yani aracı Türkiye ‘ye sokmayacak olsanız bile Gürcistan ‘da yasal olarak araç sahibi olamazsınız. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre eğer 185 gün yurtdışında ikame eden bir Türk vatandaşı iseniz yanınızda kendi aracınızı getirebiliyor ve 2 yıl süresince kullanabiliyorsunuz.

Türk vatandaşı yurt dışından araba alabilir mi?

Cevap: Türkiye ‘de ikamet eden kişilerin yurtdışından taşıt getirme hakkı bulunmamaktadır. Bazı internet siteleri ve oto galerileri, vatandaşlarımızın yurtdışından düşük ücretler ödeyerek alacakları lüks araçları Türkiye ‘de sorunsuz olarak kullanabileceğine ilişkin yanlış bilgiler sunmaktadırlar.

Türk vatandaşı MA plaka araç alabilir mi?

Ma -mz plakalı araçların satışı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yasal olarak mümkün değildir.

Yurtdışı yabancı plaka araçların süre aşımı Gümrük cezası ne kadardır?

Evet, araçların yurtta kalma sürelerini; 1, 2 ve 3 aya kadar aşması durumunda 2020 yılı için sırasıyla 318 TL, 636 TL ve 954 TL para cezası uygulanmaktadır. 3 ayı geçen süre aşımlarında ise, 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 238. maddesi uyarınca aracın gümrük vergileri tutarının ¼ oranında para cezası uygulanmaktadır.

Misafir araç plakası nedir?

Yurt dışından gelen MA MZ plakalı araçlara, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından, Türkiye’de ikamet ettikleri ve çalıştıkları sürece ve 4458 sayılı gümrük kanunu uyarınca misafir araç kapsamında bulundukları ilin plaka numarası ile başlayan, geçici bir plaka verilir.

You might be interested:  Türk Telekom Hangi Operatör?(Mükemmel cevap)

Çifte vatandaşlar vergisiz araba alabilir mi?

**TaxFree ( Vergisiz ) araç kullanma hakkına sahip diğer yabancıların 2 adet araç alma hakkı yoktur. Çifte vatandaşlar, vatandaş olduğu yabancı ülkeden araç ithal edebilir mi? Hayır, çifte vatandaşın ithalat hakkı yoktur.

185 gün kuralı kalktı mı?

Yabancı plakalı araçlarını Türkiye’de kullanmak isteyenlere uygulanan 185 gün şartı, resmen kaldırıldı. AVRUPA’da yaşayan ve özel otomobiliyle Türkiye’ye gidenlerden, hem aracın hem kişinin 185 gün yurtdışında kalmış olması şartı aranıyordu.

Yabancıdan yabancıya satış ne demek?

türkiye’de çalışma izini olan veya öğrenci olan yabancıların kdv ve ötv olmadan araç alabilmesidir.

Ceyiz Permisi ne demek?

Dönemin hükümetinin uyguladığı ve Türk erkeklerinin yabancı ülkede yabancı kadınlarla evlenerek belirli süre oturması halinde Türkiye’ye gelişte belirli miktara kadar her türlü eşyayı gümrüksüz getirme hakkını elde ettiği ” çeyiz permisi ” uygulaması, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesindeki gençlerin kâbusu oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *