Yabancı Plakalı Araç Alıp Türk Plakaya Nasıl Çevrilir?(Çözüm bulundu)

Yabancı plakalı araca Türk plakası almak için neler yapılmalıdır?

(aracın özelliklerinin bulunduğu belge) evraklarınız (ruhsat fatura sigorta vs) yeminli tercümandan türkçeye çevriliyor ve notere gidip noterlik masrafı ödendikten sonra yeni plakanız ve ruhsatınız çıkartılıyor.

Yabancı plakalı araç Türkiye’de ne kadar kalabilir 2021?

Yabancı plakalı araçların ülkemizde kalma süresi 24 ay yani 2 yıldır.

Yabancı plakalı araç kullanabilir mi?

Bir Başka Kişiye Ait Taşıt Türkiye’ye Getirilebilir mi? Yabancı plakalı taşıtlar; taşıt programına kaydı yapılan izin hak sahibi, bu kişinin yurtdışında yerleşik eşi, anne-babası ve çocukları tarafından kullanılabilir. İzin hak sahibi dışındaki kişiler taşıtı vekaletnameleri olsa da kullanamaz.

Eşim yabancı uyruklu araba alabilir mi?

Ülkemizde yurt dışından araç getirmek için herhangi bir kısıtlama yoktur. Yurt dışında ikamet eden bir kişi pasaporta işlemek şartı ile istediği kadar yabancı plakalı araçları Türkiye’ye getirebilir.

185 gün kuralı kalktı mı?

Yabancı plakalı araçlarını Türkiye’de kullanmak isteyenlere uygulanan 185 gün şartı, resmen kaldırıldı. AVRUPA’da yaşayan ve özel otomobiliyle Türkiye’ye gidenlerden, hem aracın hem kişinin 185 gün yurtdışında kalmış olması şartı aranıyordu.

You might be interested:  Türk Telekom Müşteri Hizmetlerine Bağlanamıyorum Nasıl Bağlanabilirim?(En iyi çözüm)

Türk plakalı araç yurtdışında ne kadar kalabilir?

Türk plakalı araç ile Almanya’da belli bir süre kalma imkanı bulunmaktadır. Genel olarak şu an 2020 yılı itibariyle 3 ay gibi bir süre Almanya’da Türk plakalı araçla dolaşma hakkı verilmektedir. Bu süre sona erdiği zaman yeni bir süre için tekrar giriş çıkış yapılması gerekir.

Yabanci uyruklu türkiyede araba kullanabilir mi?

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, Türk vatandaşları, dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleriyle Türkiye ‘ye giriş yaptıkları tarihten itibaren en fazla 2 yıl süreyle araç kullanabilecek.

Yurtdışı yabancı plaka araçların süre aşımı Gümrük cezası ne kadardır?

Evet, araçların yurtta kalma sürelerini; 1, 2 ve 3 aya kadar aşması durumunda 2020 yılı için sırasıyla 318 TL, 636 TL ve 954 TL para cezası uygulanmaktadır. 3 ayı geçen süre aşımlarında ise, 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 238. maddesi uyarınca aracın gümrük vergileri tutarının ¼ oranında para cezası uygulanmaktadır.

Yurt dışından gelen aracı kimler kullanabilir?

Turistik kolaylıklardan faydalanılarak geçici olarak ithal edilen taşıtlar, taşıt sahibinin eşi veya usul ya da füruu olan (ana, baba, eş ve çocuklar) ve yerleşim yeri Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunan kişilerce kullanılabilir.

Yabancı plakalar ceza yer mi?

Türk vatandaşı olup olmadığına bakılmaksızın artık yabancı plakalı araçlara da trafik cezası kesilebilecek. Para cezalarını gümrükteki veznelere ödemeyen araçlar ülkeden çıkış yapamayacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın konuyla ilgili yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlandı.

Misafir plakalı aracı kimler kullanabilir?

Yukarıda belirttiğimiz özelliklerdeki kişiler, Türkiye’de oldukları süre içinde ve şartlarında değişme olmamak kaydıyla MA MZ plakası olan taşıtları sadece aileleri ve kendileri kullanabilir. Araçların farklı bir kişi tarafından kullanılması yasaktır.

You might be interested:  Türk Edebiyat Tarihi Kimin Eseridir?(Çözüm bulundu)

Yabancılar ÖTV’siz araç alabilir mi?

Türkiye’de yabancıdan yabancıya satış ile bir araba alabilir (CD-MA/MZ). Sadece diplomatlar Herhangi bir ‘0’ km aracı Yetkili bayiden Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV ) ve Katma Değer Vergisi (KDV) ödemeden 1. el bir araba satın alabilir.

Kimler vergisiz araba alabilir?

Yüzde 90 engelli raporu olan vatandaşlar, ÖTV’siz otomobil alımı yapabiliyor. ÖTV’siz otomobil fiyatlarının makul olması nedeniyle konu merak edilirken, engelli bireylerin yakınları da bu uygulamadan faydalanabiliyor. Bu noktada engelli vatandaşların birinci dereceden yakını olan kişiler ÖTV’siz otomobil alabiliyor.

Yabancılar ÖTV’den muaf mı?

Üçüncü dereceden engelli olanlar ve engelli yakınları yani %90 ve üzeri engelli ve yakınları, Türkiye de ikamet eden veya ikamet tezkeresine sahip olan yabancı ülke vatandaşları yararlanabilmektedir. Yurt dışında ikamet eden Türk uyruklu mavi kart sahipleri de ÖTV istisnasından yararlanabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *