Tutum Yatırım Ve Türk Malları Haftası Hangi Tarihlerde Kutlanır?(Çözüm bulundu)

2020 2021 yerli malı ne zaman?

2020 Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası 12 Aralık -18 Aralık tarihleri arasında kutlanır.

Yerli malı haftası nasıl ortaya çıktı?

YERLİ MALI HAFTASI NASIL ORTAYA ÇIKTI? Yerli Malı Haftası, I. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amacıyla kutlanmaya başlandı. Bu amaçla Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı.

Yerli malının anlam ve önemi nedir?

Yerli Malı Haftasının amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ” yerli malı kullanmanın önemi ” vurgulanır. İnsanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasına tutumlu olmak denir.

Yerli malı haftası ne zaman ilan edildi?

Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlandı. 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi.

Yerli malı haftasında ne olur?

Yerli Malı Haftası, Türkiye’de her sene 12-18 Aralık arasında okullarda kutlanan bir haftadır. Bu haftanın en önemli amacı, yerli ürünleri tüketme bilincinin artmasıdır. Hafta boyunca tutumlu olmak, yatırım yapmak ve yerli ürünler kullanmanın önemi anlatılır.

Yerli malı haftası okula ne gönderilir?

Her Yerli Malı Haftası ‘nda Sınıfa Misafir Olan 10 Yerli Yiyecek

  • Ayvanın selamıyla turunçgiller. Geldi haftanın sultanları, en sevilenleri ya da sevildiğine inanılanları.
  • Ceviz öncülüğünde kuru yemişler.
  • Unutulamazsın muz.
  • En yerli gazlı içecek baloncuğu.
  • Patlamasa duramazdı
  • Sıcak soğuk fark etmez, her durumda yenir.
You might be interested:  Türk Hava Yolları Uçuş Numarası Nerede Yazar?(Çözünme)

Okul Öncesi yerli malı ne demek?

Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur. Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir.

Yerli malı ürünlerini nasıl ayırırız?

Barkodlarda bulunan 869 rakamı bir ürünün yerli malı olduğunu göstermektedir. “O da nesi?” diyorsanız, söyleyelim. Türkiye’nin barkodu 869 ile başlar. 869 nolu barkodu olan ürünler “ yerli malı ” ürünlerimizdir. Ürünlerin üzerinde “değişik kalınlıktaki dik çizgi ve boşluklardan oluşan” simgeye barkod denilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *