Türk Telekomu Nasıl Şikayet Edebilirim?(En iyi çözüm)

Türk Telekom müşteri hizmetlerini 444 1 444 no’lu numaradan arayabilirsiniz.

Türk Telekom Şikayet Nasıl Yapılır?

Türk Telekom ile iletişim kurmak, her türlü öneri, şikayet ve talepte bulunmak isteyen bireysel müşterileri için Türk Telekom müşteri hizmetleri operatör numarası: 444 1 444.

Ttnet hangi bakanlığa şikayet edilir?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Türk Telekom Sabit Hatla İlgili Sıkıntı

Türk Telekom Müdürlüğünü nereye şikayet edebilirim?

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri numarası: 444 1 444. Türk Telekom Kurumsal Müşteri Hizmetleri: 444 5 444. Şikayet Kaydı (Web sitesi üzerinden)

Türk Telekom hangi bakanlığa bağlıdır?

Türk Telekomünikasyon A.Ş. hisselerinin %55’i LYY (LYY Telekomünikasyon A.Ş. )., %25’i T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ve %5’i Türkiye Varlık Fonu’na aittir.

0555 555 15 00 Kime Ait?

Arkadaşlar hattımı kullanmaya başladığımdan beri arada sırada 0555 555 15 00 numarası arıyor ve kendini Türk Telekom müşteri hizmetleriyiz diye tanıtıyor. Ben de o sırada bilgisayardaydım hemen araştırdım Türk Telekom Müşteri Hizmetlerinin numarası 444 1 444.

Internet sorunu nereye şikayet edilir?

BTK Tüketici Sitesi. BTK Bilgi ve İhbar Merkezi’ne 120 Numaralı Telefon Kanalıyla Ulaşılabilmektedir.

Internet altyapısı Hangi Bakanlığa Bağlı?

Türk Telekom bakanlığın kendisidir. Özelleştirilen şey bakanlıktır. Şuanda tüm internet servisleri Türk Telekom yani aslında bakanlığın altyapısını kullanıyor, bakanlık şirketlere bunu kiralıyor.

You might be interested:  Türk Adı Ilk Kez Hangi Kaynaklarda Kullanılmıştır?(En iyi çözüm)

BTK ya neler şikayet edilir?

Tüketici Şikâyeti gönderme. Mobil/Sabit/İnternet/Kablo Tv/Uydu İşletmecilerinden Borç/Alacak Sorgulama ve Ödeme/iade İşlemleri. İnternet İhbar Başvurusu. Bilinçli ve Güvenli İnternet Kullanımı Bilgi Destek Hattı

Türk Telekom nereye şikayet telefonu?

444 1 444 numaralı müşteri hizmetlerinden Türk Telekom ile ilgili her konuda bilgi alabilir, bazı hizmetlerimiz için ön başvuruda bulunabilirsiniz.

Türk Telekom altyapı şikayetleri nereye yapılır?

Türk Telekom Altyapı Hasar İhbar Hattı “08003140003” numarası ile kullanıma açılmıştır.

Müşteri hizmetlerini nereye şikayet edebilirim?

Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan “Alo 175 Tüketici Danışma Hattı” tüketicilerimizin karşılaştıkları sorunlara ilişkin çözüm yollarının sunulduğu ve tüketici uyuşmazlıklarının çözülmesi amacıyla başvurmaları gereken ilgili makamlara yönlendirildiği “bir çağrı merkezi” olarak hizmet vermektedir.

Türk Telekom şirketi kime ait?

Türk Telekomünikasyon A.Ş. hisselerinin %55’i LYY (LYY Telekomünikasyon A.Ş. )., %25’i T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ve %5’i Türkiye Varlık Fonu’na aittir.

Türk Telekom resmi kurum mu?

Türk Telekom (tam adıyla Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi), 23 Ekim 1840 tarihinde kurulan PTT’nin (eski adıyla Osmanlı Posta Nezareti) telekomünikasyon ve posta hizmetlerinin 24 Nisan 1995 tarihinde birbirinden ayrılması sonucunda Türkiye’ye telekomünikasyon hizmetlerini sunmak amacıyla devlet tarafından kurulmuş

Karayolları Genel Müdürlüğü kime bağlı?

Bayındırlık Bakanlığı bünyesinde 1929 yılında Şose ve Köprüler Reisliği olarak kurulmuş, 1950 yılında Karayolları Genel Müdürlüğüne dönüşmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *