Türk Patent Ve Marka Kurumu Nasil Gidilir?(En iyi çözüm)

Türk Patent ve marka kurumuna nasıl gidilir?

Eski adı Türk Patent Enstitüsü olan kuruma ulaşım Ankara merkezden araçla ortalama 9 dk toplu taşıma ile ise 23 dakikadır. 419 510 297-3 508-4 522 114-3 kodlu otobüsler ile kuruma ulaşmak mümkündür. Kurumun telefon numarası 0 312 Ankara alan kodu ile 303 1 303 ‘dür.

Marka Patent Nasıl Yapılır?

Firmalar ve ya kişiler marka tescili yaptırırken öncelikle Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yaparlar. Bunun için tüm belgelerin de eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Belgeler Türk Patent Enstitüsü’ne teslim edilir. Bu süreden itibaren başvuru kesinlik kazanır ve marka unvanı koruma altına alınır.

Epats nedir?

Epats sistemi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından sağlanan online Marka – Tasarım – Patent/Faydalı Model Başvurularının yapılabilmesi için resmi platformdur. Bu platform üzerinden Resmi Patent Ofisleri tescil işlemleri yapmaktadır.

Epats Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Uygulamamıza epats.turkpatent.gov.tr adresinden ya da Türk Patent ve Marka Kurumu internet sitesinde yer alan EPATS logosunu tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz. yöntemlerle (mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı) giriş yapılarak gerçekleştirilmektedir.

You might be interested:  Türk Telekom Müşteri Temsilcisine Nasıl Ulaşabilirim?(EN iyi 5 ipucu)

Türk Patent ve Marka Kurumu ne iş yapar?

Türk Patent ve Marka Kurumu ‘nun Görevleri Patentler, faydalı modeller, markalar, coğrafi işaretler, geleneksel ürün adları, tasarımlar ile entegre devre topoğrafyalarının ilgili mevzuat hükümleri uyarınca tescilini ve bu hakların korunması ile ilgili işlemleri yapar.

Marka Tescili patent Nedir?

Kesinlik aynı değiller; marka tescili tüketiciyi yönlendirmek üzere ticari mal veya hizmetlerde kullanılan işaretin belgesi, patent ise yeni olan bir buluşlara verilen belgedir. Markalar, marka tescili ile; buluşlar ise patentle korunurlar.

Marka tescilini kimler yapabilir?

Kimler Marka Tescil Başvurusu Yapabilir? Türkiye’de yerleşik bulunan ticari faaliyette bulunan herkes marka tescil başvurusu yapabilir. Ayrıca Türkiye’de yerleşik Paris sözleşmesi taraf olan ülkelerden gerçek veya tüzel kişiler de marka başvurusu hakkına sahiptir.

Marka almak için nereye başvurulur?

Ülkemizde marka tescili konusunda yetkili kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Marka tescil başvurusu elden, posta yoluyla veya internet üzerinden yapılabilir. Marka tescil başvurusu yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlara bu rehber yazımızda değiniyoruz.

Isim hakkı nasıl alınır?

Marka başvurusu, fiziki evrak ile ya da çevrimiçi başvuru ile yapılabilmektedir. Başvuruda bulunabilmek için, başvuru sahibinin tacir olması, ticari işletmesinin bulunması şartı aranmamaktadır, gerçek kişiler de marka tescil başvurusunda bulunabilmektedirler.

Patent nedir kısa ve öz?

Patent, buluş sahibinin, buluş konusu ürünü 3. kişilerin belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etmesini engelleme hakkı olan belgedir. Buluşu yapılan neredeyse her şey patent koruması kapsamına dahildir.

Patent ücreti nasıl ödenir?

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren sınai mülkiyet başvuru ve başvuru sonrası işlem taleplerine ilişkin ücretler, yeni elektronik başvuru sistemi (EPATS) üzerinden, tüm bankaların kredi kartları/banka kartlarıyla veya E-Tahakkuk Sistemi kapsamında T.C kimlik numarası veya vergi kimlik numarası bilgisiyle Ziraat Bankası

You might be interested:  Internet Hızı Nasıl Arttırılır Türk Telekom?(EN iyi 5 ipucu)

Marka örneğinde Latin alfabesi haricinde harf var mı?

Marka örneğinde Latin alfabesi dışında harf veya harfler kullanılmış ise bunların Latin alfabesindeki karşılığı. Marka başvurusuna konu malların veya hizmetlerin Nis Anlaşmasına göre sınıf numaraları ve bu numaralara uygun olarak düzenlenmiş listesi.

Türk Patent ve marka Kurumundan Patent Tescili Nasıl Alınır?

Patent başvurusu için Türk Patent Enstitüsü’ne dilekçe ve başvuru ücretinin dekontu yollanır. Başvuru dilekçesinde Patent tarifnamesi bulunmalıdır. Daha sonra Türk Patent Enstitüsü başvuran kişiye başvuru numarasını ve şekli eksiklik olup olmadığını belirten bir yazı yollar.

Marka Tescil vekil atama nedir?

Marka Vekilleri ise, başvuru sahiplerini Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde marka, coğrafi işaret, geleneksel ürün adları ve tasarım konularındaki işlemler için temsil etme, danışmanlık yapma ve sınai hakların korunması için gerekli girişimlerde bulunma ve işlemleri yürütme yetkilerini haiz kişilerdir.

Marka Tescil Belgesi almak ne kadar sürer?

Marka Başvurusu itiraz olmadığı takdirde Başvuru tarihinden İtibaren 6-8 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Marka koruma süresi 10 yıldır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *