Türk Patent Marka Başvurusu Nasıl Yapılır?(Soru)

Uygulamamıza epats.turkpatent.gov.tr adresinden ya da Türk Patent ve Marka Kurumu internet sitesinde yer alan EPATS logosunu tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz. yöntemlerle (mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı) giriş yapılarak gerçekleştirilmektedir.

Türk Patent Enstitüsü başvuru nasıl yapılır?

Başvuru Formu ( TPE -P-102), Enstitümüzün internet sitesinden (www. tpe.gov.tr) temin edilebilir. Başvuru ücreti, başvuru ile birlikte veya başvuru tarihinden itibaren en geç yedi gün içinde (herhangi bir bildirime gerek olmadan) ödenmeli ve dekont aslı Enstitümüze gönderilmelidir.

Marka Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Marka başvurusu, fiziki evrak ile ya da çevrimiçi başvuru ile yapılabilmektedir. Başvuruda bulunabilmek için, başvuru sahibinin tacir olması, ticari işletmesinin bulunması şartı aranmamaktadır, gerçek kişiler de marka tescil başvurusunda bulunabilmektedirler.

Marka tescili nasıl sorgulanır?

İlgilendiğiniz markayı sorgulamak için https://online.turkpatent.gov.tr/trademark-search/pub/trademark_search adresinde yer alan formu kullanabilirsiniz. Bu formu kullanarak; marka adı, başvuru sahibi, başvuru tarihi gibi bir çok kriter ile arama yapabilirsiniz.

Epats nedir?

Epats sistemi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından sağlanan online Marka – Tasarım – Patent/Faydalı Model Başvurularının yapılabilmesi için resmi platformdur. Bu platform üzerinden Resmi Patent Ofisleri tescil işlemleri yapmaktadır.

You might be interested:  Hangi Bankalar Türk?(Soru)

Patent alma ücreti ne kadar?

Buna göre, e-Devlet üzerinden yapılan patent ve faydalı model başvuru ücretleri 10,76 lira, marka tescil ücreti 321,61 lira, coğrafi işaret ve geleneksel ürün başvuru ücretleri 2,29 lira oldu. Tasarım tescil başvuru ücreti ise 54,24 lira olarak tespit edildi. Tebliğ 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek.

Türk Patent Enstitüsü marka Tescil Nasıl Yapılır?

Uygulamamıza epats.turkpatent.gov.tr adresinden ya da Türk Patent ve Marka Kurumu internet sitesinde yer alan EPATS logosunu tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz. yöntemlerle (mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı) giriş yapılarak gerçekleştirilmektedir.

Marka tescil başvurusu için hangi belgeler gerekli?

Marka Tescili İçin Gerekli Evraklar;

  • Başvurusu yapılacak markanın logo, amblem, yazı karakteri, etiketi veya ambalaj örneği.
  • Tüzel kişilikler için tam ticari ünvanı, açık adresi ve vergi dairesi/numarası (vergi levhası)
  • Gerçek kişiler için TC kimlik numarası (kimlik fotokopisi)

Isim hakkı nasıl alınır?

İsim hakkı alma ancak marka tescil işlemi ile olur. İsim hakkı alma için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapılması gerekmektedir. Başvurunun ardından Kurum tarafından markanın tescil edilip edilemeyeceği incelenecektir. Bu inceleme neticesinde markanın kabulü ve ilanı ya da başvurunun reddi söz konusu olacaktır.

Marka tescil başvurusu nereye yapılır?

İsim patenti almak isteyen firmalar için öncelikle marka tescil başvurusu yapılmalıdır. Marka tescil başvurusu ise Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmaktadır.

Marka Tescil Belgesi almak ne kadar sürer?

Marka Başvurusu itiraz olmadığı takdirde Başvuru tarihinden İtibaren 6-8 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Marka koruma süresi 10 yıldır.

Marka patenti nereden alınır?

Patent; başvurusu yapılan ve tescili talep edilen ilgili ülkelerin yetkili resmi Patent Dairelerinden alınır. Türkiye’de ise Patent Tescil Belgesi Türk Patent Enstitüsü tarafından verilmektedir.

You might be interested:  Tengri Türk Ne Demek?(Çözüm bulundu)

Isim hakkı sorgulama nasıl yapılır?

Yeni bir isim hakkı sorgulaması yapmak için TURKTICARET.Net´in Marka sayfasını ziyaret etmelisiniz. Burada sektörel veya sınıf bazlı olarak isim telif hakkı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama yaptığınız sektörde daha önceden aynı isim ile tescillenmiş bir marka bulunabilir.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescili yapmak için 2 seçeneğiniz bulunmaktır; Kendiniz TPE (Türk Patent Enstitüsü) sitesine giderek online başvuru yapabilirsiniz veya TPE’nin Marka Vekillerinden (Yetkili Patent Ofisleri) aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Patent nedir kısa ve öz?

Patent, buluş sahibinin, buluş konusu ürünü 3. kişilerin belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etmesini engelleme hakkı olan belgedir. Buluşu yapılan neredeyse her şey patent koruması kapsamına dahildir.

Patent ücreti nasıl ödenir?

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren sınai mülkiyet başvuru ve başvuru sonrası işlem taleplerine ilişkin ücretler, yeni elektronik başvuru sistemi (EPATS) üzerinden, tüm bankaların kredi kartları/banka kartlarıyla veya E-Tahakkuk Sistemi kapsamında T.C kimlik numarası veya vergi kimlik numarası bilgisiyle Ziraat Bankası

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *