Türk Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patent başvurusu için Türk Patent Enstitüsü’ne dilekçe ve başvuru ücretinin dekontu yollanır. Başvuru dilekçesinde Patent tarifnamesi bulunmalıdır. Daha sonra Türk Patent Enstitüsü başvuran kişiye başvuru numarasını ve şekli eksiklik olup olmadığını belirten bir yazı yollar.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patent Nasıl Alınır?

 1. Türk Patent ve Marka Kurumu başvurusu yapılır.
 2. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından araştırma raporu verilir.
 3. Araştırma raporu yayınlanır.
 4. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent inceleme raporu verilir.
 5. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent belgesi (uygun bulunması halinde) verilir.

Türk patent Enstitüsü başvuru nasıl yapılır?

Başvuru Formu ( TPE -P-102), Enstitümüzün internet sitesinden (www. tpe.gov.tr) temin edilebilir. Başvuru ücreti, başvuru ile birlikte veya başvuru tarihinden itibaren en geç yedi gün içinde (herhangi bir bildirime gerek olmadan) ödenmeli ve dekont aslı Enstitümüze gönderilmelidir.

Patent alma ücreti ne kadar?

Buna göre, e-Devlet üzerinden yapılan patent ve faydalı model başvuru ücretleri 10,76 lira, marka tescil ücreti 321,61 lira, coğrafi işaret ve geleneksel ürün başvuru ücretleri 2,29 lira oldu. Tasarım tescil başvuru ücreti ise 54,24 lira olarak tespit edildi. Tebliğ 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek.

You might be interested:  Ilk Türk Matbaası Hangi Devirde Açılmıştır?(EN iyi 5 ipucu)

Marka tescil başvurusu nereye yapılır?

İsim patenti almak isteyen firmalar için öncelikle marka tescil başvurusu yapılmalıdır. Marka tescil başvurusu ise Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmaktadır.

Patent almak için ne yapmak gerekir?

Patent Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Başvuru Formu.
 • Buluşunuzu anlatan özet.
 • Buluşun açıklandığı tarifname.
 • İstem ya da istemler ile atıf yapılan fotoğraflar.
 • Patent Tescili ile korunması talep edilen geliştirmenin unsur ya da unsurlarını barındıran istem ya da istemler.
 • Vekaletname.
 • Tarifname Metni.

Patent başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır?

Patent tescil başvuruları yaklaşık 3-5 yıl içinde sonuçlanır. Ancak Patent Tescil Başvurunuzun inceleme raporu olumsuz olması ve 2. inceleme talep edilmesi halinde Patent Tescil Başvurunuzun tescil süresi uzayabilir.

Türk Patent Enstitüsü marka Tescil Nasıl Yapılır?

Uygulamamıza epats.turkpatent.gov.tr adresinden ya da Türk Patent ve Marka Kurumu internet sitesinde yer alan EPATS logosunu tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz. yöntemlerle (mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı) giriş yapılarak gerçekleştirilmektedir.

Patent başvurusunda istem nedir?

İstem; görev, işlev, şekil, nitelik veya sair özelliklerini düzenleyen ilgili maddeler ışığında kısaca patent hukuku çerçevesinde söz konusu buluşa sağlanacak korumanın kapsamını belirleyen ve sınırını çizen beyandır.

Marka ve Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Firmalar ve ya kişiler marka tescili yaptırırken öncelikle Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yaparlar. Bunun için tüm belgelerin de eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Belgeler Türk Patent Enstitüsü’ne teslim edilir. Bu süreden itibaren başvuru kesinlik kazanır ve marka unvanı koruma altına alınır.

Isim hakkı nasıl alınır fiyatları?

Marka Tescil Fiyatları

 • 625 TL. Bültene İtiraz.
 • 500 TL. Enstititü Kararına İtiraz.
 • 700 TL. Adres Değişikliği.
 • 120 TL. Marka Yenileme.
 • 770 TL. Devir Değişikliği.
 • 715 TL. Koruma Süresi Sona Eren Marka Marka Yenileme.
 • 1080 TL. Marka Tescil Belgesi Sureti.
 • 300 TL. Marka Sicil Sureti.
You might be interested:  Divanı Lügatit Türk Şu An Nerede?(Çözülmüş)

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescili yapmak için 2 seçeneğiniz bulunmaktır; Kendiniz TPE (Türk Patent Enstitüsü) sitesine giderek online başvuru yapabilirsiniz veya TPE’nin Marka Vekillerinden (Yetkili Patent Ofisleri) aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Marka Başvuru Belgesi nasıl alınır?

Marka Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır? Marka başvurusu, fiziki evrak ile ya da çevrimiçi başvuru ile yapılabilmektedir. Başvuruda bulunabilmek için, başvuru sahibinin tacir olması, ticari işletmesinin bulunması şartı aranmamaktadır, gerçek kişiler de marka tescil başvurusunda bulunabilmektedirler.

Marka Tescil Belgesi almak ne kadar sürer?

Marka Başvurusu itiraz olmadığı takdirde Başvuru tarihinden İtibaren 6-8 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Marka koruma süresi 10 yıldır.

Isim hakkı almak için nereye başvurulur?

İsim hakkı alma için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapılması gerekmektedir. Başvurunun ardından Kurum tarafından markanın tescil edilip edilemeyeceği incelenecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *