Türk Pasaportu Ile Hangi Ülkelere Gidilir?(Soru)

Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülkeleri bu başlık altında sıraladık.

  • Antigua ve Barbuda – 180 gün.
  • Arnavutluk – 90 gün.
  • Azerbaycan – 90 gün.
  • Bahamalar – 240 gün.
  • Barbados – 180 gün.
  • Belize – 90 gün.
  • Beyaz Rusya – 30 gün.
  • Bolivya – 90 gün.

Türk pasaportu ile kaç ülkeye gidilir?

Böylelikle Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, toplam 111 ülkeye vizesiz ya da kapıda vize alarak seyahat edebilmektedirler. 147 ülke ise hususi pasaport ve Hizmet Pasaportu sahiplerine vize uygulamazken 9 ülke kapıda vize vermektedir.

Türkiye’den hangi ülkelere pasaportsuz gidilir?

Türk vatandaşlarının kimlikle gidebileceği vizesiz ülkeler arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Gürcistan, Ukrayna, Moldova ve Azerbaycan bulunuyor.

Türkiye’ye hangi ülkeler vizesiz girebilir?

Öte yandan Türkiye; Belize, Bolivya, Kolombiya, Ekvator, Gürcistan, İran, Kosova, Lübnan, Fas, Peru, Saint Vincent ve Grenadinler, Trinidad ve Tobago ve Tunus gibi birçok diğer ülke ve bölgelere vizesiz seyahat imkânı verir.

Kıbrıs vatandaşı hangi ülkelere vizesiz gidebilir?

Kıbrıs vatandaşları seyahat özgürlüğü açısından dünyada 16. sırada yer alır. Kıbrıs vatandaşları Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerine vizesiz seyahat edebilirler. Ancak bu sadece Kıbrıs vatandaşlarına özel bir haktır. Türkiye doğumlu olup Kıbrıs ‘ta yaşayan Türkler için geçerli değildir.

You might be interested:  Türk Telekom Personel Alımı Ne Zaman?(Çözülmüş)

Pasaport işlemleri ne kadar tutar?

6 aya kadar olan pasaport harcı 227 TL ‘den 309 TL ‘ye, 1 yıllık pasaport harcı 450,8 TL ‘ye, 2 yıllık pasaport harcı 738 TL ‘ye, 3 yıllık pasaport harcı 1048,7 TL ‘ye, 4-10 yıllık pasaportun bedeli 1008 TL ‘den 1478 TL ‘ye yükselecek. 20

Mavi pasaport ne anlama gelir?

Seyahat belgesi, ülkenizden veya kaçıp geldiğiniz ülkeden sahip olduğunuz pasaportun yerine geçer. Mültecilere yönelik hazırlanan bu seyahat belgesi „Konventionspass“ veya „Blauer Pass“ ( Mavi Pasaport ) olarak da bilinir.

Kaç ülkeye pasaportsuz gidilir?

Moldova ile birlikte pasaportsuz sadece kimlikle seyahat edilebilen ülke sayısı 4’e çıktı. Moldova, Gürcistan, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti.

Rusya’ya pasaportsuz gidilir mi?

Rusya ‘ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri 30 gün süreyle, Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri ise 90 gün süreyle Rusya ziyaretleri için vizeden muaftır.

Kosovaya pasaportsuz gidilir mi?

Kosova Cumhuriyetine Gitmek İçin Gerekli Evraklar Bu nedenle Kosova Cumhuriyetine giderken yanınızda sadece kimlik ve geçerlilik süresi olan bir pasaportunuzun bulunması yeterli olacaktır.

Türkiye Portekiz den vize istiyor mu?

Portekiz ‘e gitmek isteyen Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize alması gerekirken Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil), Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 gün vizeden muaftır.

Avusturya vatandaşı türkiyede ne kadar kalabilir?

Vizenin veya vize muafiyetinin imkan verdiği kalış süresi, her 6 ayda günde 90 günü geçemez. Türkiye ‘de son 180 gün içerisinde toplam kalış süresinin 90 günü geçmemesi kaidesi Türkiye ‘ye seyahat edecek tüm yabancı ülke vatandaşları için geçerlidir. Söz konusu kural AVUSTURYA vatandaşları için de geçerlidir.

You might be interested:  Ketılda Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?(Mükemmel cevap)

KKTC hangi pasaportu kullanıyor?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti pasaportu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarına ülke dışına seyahat yapmaları için verilen belgedir. Pasaport ile sadece 7 ülke ziyaret edilebilmektedir.

Kibrisa hangi pasaport?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahat ederken pasaport zorunluluğu yoktur. Sadece TC kimlik belgenizi yanınızda bulundurmanız yeterlidir. TC kimlik belgeniz olmadığı durumlarda pasaportunuzu kimlik belgesi olarak kullanabileceğinizi hatırlatalım.

Kıbrıs Türkleri Avrupa vatandaşı mı?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti resmi olarak bir Avrupa Birliği üyesi olan devletin parçası olarak kabul edilir. Bu anlamda 1960 sonrası herhangi bir tarihte olarak Kıbrıs vatandaşı olmanız size Avrupa Birliği pasaportu kazandırmaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *