Türk Hukuku Nasıl Yazılır?(Çözünme)

Türk Dil Kurumu’na göre bu kelimenin doğru yazımıhukuku ” olarak yazılır.

Hukukundan nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Hukuğa, hukuğu, hukuğun şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Hukuka, hukuku, hukukun şeklinde olmalıdır.

Hukuka mi hukuka mi?

“ Hukuka mı?” yoksa “ Hukuğa mı?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Hukuğa şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Hukuka şeklinde olmalıdır.

Neredeyse nasıl yazılır TDK?

zf. (< nerede+ise) Hemen hemen, az kaldı ki: Bu adam ihtiyardır ve açtır. Neredeyse ölecek (Ahmet Hâşim).

Evrakın nasıl yazılır TDK?

Bu kelimenin ” evrak mı, evraklar mı?” olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı evrak şeklinde olmalıdır.

Hukuku nasıl yazılır TDK?

Türk Dil Kurumu ‘na göre bu kelimenin doğru yazımı ” hukuku ” olarak yazılır. Aşağıda cümle içerisinde doğru örnekleri görebilirsiniz. Hukuku hiçe sayarak yaptığı hareketlerin cezasını ağır ödeyecek.

Edebiyat kelimesi nasıl yazılır?

“Türk edebiyatı mı?” yoksa “Türkedebiyatı mı?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Türkedebiyatı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Türk edebiyatı şeklinde olmalıdır.

Hukukta neden yumuşama olmaz?

Sebebi yabancı sözcük olması. Hukuk, cumhuriyet, devlet, tabiat gibi Türkçe olmayan sözcüklerde ünsüz yumuşaması gerçekleşmez.

Hakettiği nasıl yazılır?

Kelimenin doğru yazımı ‘hak etmek’ olmaktadır. Kelimenin okunuşu esas alındığında bitişik sanılması hataya sebep olabiliyor, ancak doğru yazımı ayrı şekilde yazılmasıdır.

You might be interested:  Türk Gıda Kodeksi Ne Demek?(Doğru cevap)

Hukuk ne anlama gelir?

Kelime anlamı Hukuk kelimesi; Arapça “hak” (حق) kökünden gelir ve kelimenin çoğuludur. Türk Dil Kurumuna göre hukuk kelimesi, “Toplumu düzenleyen ve devletin yaptırım gücünü belirleyen yasaların bütünüdür”.

Her şey nasıl yazılır?

TDK sözlüğü içerisinde “ herşey ” araması yapan kişiler “bu sözcük bulunamadı” uyarısı ile karşı karşıya kalıyor. Yani Türk Dil Kurumu’na göre her şey kelimesi ayrı olarak yazılır. Türk Dil Kurumu’nun her şeyin yazılı ile ilgili verdiği örnekler şöyle… Sonuç olarak “ her şey ” kelimesinin birlikte yazılması yanlıştır.

Bir çoğu nasıl yazılır?

Biraz, birçok, birçoğu, birkaç, birkaçı, birtakım, herhangi, hiçbir, hiçbiri belirsizlik sıfat ve zamirleri de gelenekleşmiş olarak bitişik yazılır.

Bilmeyen nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Bilmeğen şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Bilmeyen şeklinde olmalıdır.

Evrakın çoğulu nedir?

Çünkü evrak kelimesinin Türkçe karşılığı kağıt yaprakları, resmi belgeler. Yani kelime zaten çoğul. Tekil hali varak.

Blok yumuşar mı?

Dil Derneği’nin Yazım Kılavuzu’nda /g/ ünsüzü ile biten yabancı sözcüklerin ünlü alması durumunda /ğ/ yumuşamasından söz ediliyor ama /k/ ile biten ” blok ” sözcüğü aynı bağlamda sayılmıyor.

TDK evrak ne demek?

ç. a. (evra:kı) 1. Kâğıt yaprakları, kitap sayfaları. 2. Resmî kurumlarda işlem gören belgeler: “Mektupçu evrak okur, cevap yazar, muhabere işlerini idare ederdi.” -S. Yazılmış kitaplar, mektuplar veya yazılar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *