Türk Hava Yollarının Sahibi Kim?

Türk Hava Yolları’nın sahibi kim? – Türk Hava Yolları ortaklık yapısı

Sıra Ortak Payı (%)
1 Halka açık kısım (A Grubu) 50,88
2 Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. (A Grubu) 49,12
3 Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (C Grubu Nama) 0,00
100

Türk Hava Yolları şirketi kime aittir?

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlı olan Türk Hava Yolları ‘nın sermaye yapısı, Mayıs 2006’da yapılan yeni bir halka arz ile yeniden değişmiş ve hisselerin %50,88’lik kısmı Borsa İstanbul’da işlem görür hale gelmiştir. Geri kalan %49,12’lik pay ise hâlen T.C. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na aittir.

Türk Hava Yolları özel mi devlet mi?

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığının ” Kamu İşletmeleri Raporlarında ” THY AO yıllardır Başbakanlığa bağlı bir kamu işletmesi olarak gösterilmektedir. ( TRT gibi, ANADOLU AJANSI gibi, TOKİ gibi, DHMI gibi, ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ gibi.)

THY IATA ya ne zaman üye oldu?

1956. Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı’nın sermayesi 60 milyon TL’ye ulaştı. Türk Hava Yolları; üyeleri arasında ticari, teknik, işletme ve ekonomi alanlarında işbirliği sağlamak ve haksız rekabeti önlemek üzere kurulan IATA ‘ya (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) üye oldu.

Türk Hava Yolları dünyada kaçıncı sırada?

2019 yılında Skytrax listesinde dünyanın en iyi 35. havayolu olan Türk Hava Yolları ( THY ) 2021 yılında 17. sıraya yükseldi.

You might be interested:  Türk Telekom Akşam 7 Sabah 7 Kampanyası Ne Zaman Bitiyor 2015?(Çözüm bulundu)

THY hangi takıma sponsor?

Futbol Daha fazla bilgi >>

 • Türkiye A Milli Futbol Takımı Türk sporunun en değerli kurumlarından Türkiye Futbol Federasyonu’na 2008 yılından bu yana verdiğimiz desteği sürdürerek Türk sporuna verdiğimiz önemi ortaya koyuyoruz.
 • Galatasaray SK.
 • Trabzonspor.
 • Başakşehir.
 • FK Sarajevo.
 • River Plate.

THY Kamumu özel mi?

THY ‘nin çoğunluk hissesi (%49.12) kamuya ait; daha doğrusu Özelleştirme İdaresi’ne, onun da bağlı olduğu Maliye Bakanlığı’na Bir başka gözle bakılırsa, hisselerin %50’den fazlası halka ve yatırımcıya ait olduğuna göre, yönetim ve denetim kurulları devletçe nasıl belirleniyor.

Türk Hava Yolları nasıl özelleşti?

Türk Hava Yolları ( THY ) Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bünyesindeki yüzde 49.12 hissesinin tamamının 3 Şubat itibarıyla Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ’ye devredildiğini duyurdu.

Türk Hava Kurumu özelleşti mi?

Türk Hava Kurumu, devlete bağlı bir kurum değildir. Kurum, 16 Şubat 1925 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin havacılık sanayisini kurmak; askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak amacıyla kurtulmuştur.

Türk Hava Kurumu kim tarafından kuruldu?

IATA ‘nın Operasyonel Güvenlik Denetimi(IOSA) Programı’ndan yaklaşık 900 kriteri yerine getirerek üyeliği onaylanan SunExpress Havayolları; THY A.O, Onurair, Atlasjet Havayolları ve Pegasus Havayolları’nın ardından IATA üyeliği onaylanan beşinci Türk Havayolu İşletmesi oldu.

IATA üyeleri kimlerdir?

” IATA üyeleri ” kategorisindeki sayfalar

 • Ada Air.
 • Adria Airways.
 • Aegean Airlines.
 • Aer Lingus.
 • Aerolíneas Argentinas.
 • Aeroméxico.
 • Africa World Airlines.
 • Aigle Azur.

THY en çok hangi ülkeye uçuyor?

THY ‘nin iç hatlar yoğunluğu ön plana çıkarken, dış hatlarda ise en çok uçuş yapılan ülkeler arasında ilk sırada günlük 31 uçuş ortalamasıyla Almanya yer alırken, ABD, Rusya ve Ukrayna’da en çok uçulan ülkeler arasında yer alıyor.

You might be interested:  Kanunen Türk Bayrağı Nerede Hiçbir Zaman Yarıya Indirilmez?(Çözünme)

Arabistana ucuslar ne zaman baslayacak?

Suudi Arabistan ‘da 17 Mayıs 2021’de tüm uluslararası uçuşların ve havaalanlarının normal operasyonlarına başlayacağı belirtilmektedir. Suudi Arabistan ‘da 17 Mayıs 2021’de tüm uluslararası uçuşların ve havaalanlarının normal operasyonlarına başlayacağı belirtilmektedir.

Azerbaycan Türkiye uçuşları ne zaman başlayacak 2021?

31 Mayıs 2021 tarihi itibariyle ülkede şehir ve bölgeler arası karayolu ve havayolu ile yolcu taşımacılığı yeniden faaliyete başlayacaktır. ​

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *