Türk Ehliyeti Avrupa’da Ne Kadar Geçerli?(Mükemmel cevap)

Yeni ehliyet yönetmeliği yurt dışından alınmış ehliyetler ile ilgili herhangi bir değişikliği ön görmüyor. Viyana Karayolu Trafik Sözleşmesi uyarınca, Almanya‘ya giden Türk vatandaşları, Türkiye’de almış oldukları ehliyetlerini 6 ay süreyle kullanabiliyorlar.

Türk ehliyeti yurtdışında ne kadar geçerli?

Türk ehliyetlerinin yenilenmesi ile beraber en çok merak edilen konulardan bir tanesi de yeni Türk ehliyetlerinin kaç ülkede geçerli olduğu ve bu ülkelerinin hangileri olduğudur. Açıklanan listeye göre yeni Türk ehliyetleri yurt dışında 2022 yılı itibarıyla 84 ülkede geçerlidir.

Avrupada Türk ehliyeti geçerli mi?

Avrupa Birliği standartlarıyla üretildiği belirtilen çipli ehliyetler, halen bazı Avrupa ülkelerinde geçerli değil. Avrupa Birliği (AB) ile uyum çerçevesinde değiştirilen ehliyetler 2016 yılından itibaren çipli olarak veriliyor. Ancak bu ehliyetleri kullanan Türk vatandaşları, Avrupa’da sorun yaşamaya devam ediyor.

Türkiye’deki ehliyet yurtdışında geçerli mi?

Yeni nesil çipli ehliyetler ise toplam 84 ülkede geçerli. Bu durumda eski ehliyetlerle yeni çipli ehliyetler arasında yurt dışında geçerlilik bakımından bir fark yok. 6 aydan sonra yurt dışında tekrar ehliyet sınavına girmelisiniz. Bu her iki ehliyet türü için de aynı.

Türkiye’deki ehliyet Almanya’da geçerli mi?

Yani Almanya ‘dan elde edilmiş olan ehliyet Türkiye ‘ de kullanılabilir. Yurtdışı bazlı olan alınmış ehliyetler yaklaşık olarak Türkiye ‘ de 6 ay süreyle geçerlidir. Bu süre zarfında sonunda ülkeye giriş çıkış yapılması gerekmektedir.

You might be interested:  Türk Telekom Self Li Nasıl Olunur?(EN iyi 5 ipucu)

Türk ehliyeti Almanyada ne kadar geçerli?

Yeni ehliyet yönetmeliği yurt dışından alınmış ehliyetler ile ilgili herhangi bir değişikliği ön görmüyor. Viyana Karayolu Trafik Sözleşmesi uyarınca, Almanya ‘ya giden Türk vatandaşları, Türkiye’de almış oldukları ehliyetlerini 6 ay süreyle kullanabiliyorlar.

Fransa Türk ehliyeti geçerli mi?

Türklerin, Fransa’da araç kullanabilmeleri için Fransız ehliyetine sahip olmaları gerekiyor. Türk ehliyetiniz olsa bile kabul edilmiyor. Fransa’da araç kullanabilmeniz için varsa Türkiye’den aldığınız ehliyeti, Fransa ehliyetine çevirmeniz gerekiyor.

Hollanda’da Türk ehliyeti geçerli mi?

Türk ehliyetiniz ile Hollanda’da altı ay süreyle (185 gün) araç kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer bu süreden daha fazla ülkede kalacaksanız ve araç kullanmaya devam etmek istiyorsanız Hollanda ehliyeti almanız gerekir.

Yunanistan Türk ehliyeti geçerli mi?

Yunanistan ‘ın bir AB üye ülkesi olması ve bununla beraber Türkiye ‘nin de bir AB üye ülkesi olmaması sebebiyle Türk Ehliyetleri ne yazıkki Yunanistan’da geçerli olmamaktadır.

Ehliyet ile yurt dışına çıkılır mı?

Avrupa ülkeleriyle yapılan Viyana Antlaşması’na göre, artık çipli ehliyetiniz (uluslararası ehliyet de hala geçerli ama çok masraflı olduğundan tercih edilmiyor), Schengen vizeniz ve uluslararası geçerliliği olan trafik sigortanız (green card) ile yurt dışına çıkış yapabiliyorsunuz.

Yurtdışında eski ehliyet geçerli mi?

Peki yurt dışındayken eski ehliyetimizin yerine yeni ehliyet alabilir miyiz? Bu konu da merak edilen diğer sorulardan biri. Maalesef yurt dışında yaşayanlar eski ehliyetlerini yeni nesil ehliyetler ile yurt dışında değiştiremiyorlar. Bu süreçte geçici ehliyet belgenizle de trafiğe çıkmanız mümkün oluyor.

Türk ehliyeti ingilterede ne kadar geçerli?

Ehliyet ve Araba Kiralamak. İngiltere’ye giden Türk Vatandaşları, ilk 12 ay süresince Türk ehliyeti ile İngiltere’de otomobil kullanabilir. Ancak 12 aydan sonra Türk ehliyeti geçerli olmayacaktır. Bunun için ilk 12 aylık süresi içinde İngiliz ehliyeti almak zorundalar.

You might be interested:  Türk Telekom Ödemeli Arama Nasıl Yapılır 2021?(Çözüm bulundu)

Türk ehliyetimi Alman ehliyetine nasıl çevirebilirim?

Ehliyet çevirmek için yetkili kişiye teslim etmeniz gereken evraklar ise aşağıdaki gibi.

  1. Pasaport (Reisepass)
  2. İkametgâh (Anmeldung)
  3. Göz muayenesi (Sehtest)
  4. Biyometrik fotoğraf (Biometrisches Passfoto)
  5. Asli belgenizin Almanca tercümesi (Klassifizierung)
  6. İlk yardım kurs belgesi (Erste Hilfe Kurs Teilnamebescheinigung)

Uluslararası Ehliyet Almanyada geçerli mi?

Almanya’da araç kullanabilmek için, genellikle Almanya veya başka bir AB ülkesinden ehliyet almanız gerekir. AB üyesi olmayan ülkelerden alınan ehliyetler Almanya’da yalnızca altı ay geçerlidir. Uluslararası ehliyet için bir çeviriye de ihtiyacınız yoktur.

Almanyada eski ehliyet geçerli mi?

Az önce bahsettiğim gibi, eski ya da yeni Türk ehliyetiniz Almanya’da geçerli değil ve Almanya ‘ya yerleştikten altı ay sonra Türk ehliyetini Alman ehliyetine çevirmek zorundasınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *