Türk Diploması Hangi Ülkelerde Geçerli?(Çözülmüş)

Türk diploması yurtdışında geçerli mi?

Diploma Eki, Diplomanın Avrupa’da geçerli olmasını sağlar mı? Diploma Eki ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarınca verilen diplomaların başka ülkelerde otomatik olarak tanınmasını sağlayan bir “tanıma/geçerlilik/denklik belgesi” değildir. Diploma Eki almak, diplomanın başka Avrupa ülkelerinde geçerli olmasını sağlamaz.

Türk diploması Almanya’da geçerli mi?

Türkiye’de edindiğiniz meslek Almanya’da geçerli olabilecek! Alman Federal Konseyi ( Bundesrat) yurtdışında edinilen mesleki ve akademik diplomaların niteliklerinin tespit edilip tanınmasını sağlamak için, daha önce Eylül ayında parlamento tarafından kabul edilmiş olan Tanıtım Yasasını ( Anerkennunggesetz) onayladı.

Türkiyede hangi üniversiteler uluslararası diploma veriyor?

Mavi Diploma Veren Üniversiteler 2021

 • Anadolu Üniversitesi.
 • Atatürk Üniversitesi.
 • Adıyaman Üniversitesi.
 • Adnan Menderes Üniversitesi.
 • Afyon Kocatepe Üniversitesi.
 • Akdeniz Üniversitesi.
 • Atılım Üniversitesi.
 • Başkent Üniversitesi.

Mavi diploma hangi ülkelerde geçerli?

2021 Yılında Mavi Diploma ‘nın geçerli olduğu Avrupa Birliği Üyesi olan ülkeleri şöyle sıralanmaktadır:

 • Almanya.
 • Avusturya.
 • Bulgaristan.
 • Belçika.
 • Malta.
 • Polonya.
 • Portekiz.
 • Hollanda.

Çomü diploması yurtdışında geçerli mi?

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi diplomaları artık AB ülkeleri tarafından da tanınacak. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Bologna Süreci çalışmaları kapsamında Avrupa Birliği (AB) tarafından verilen Diploma Eki Etiketini ( Diploma Supplement Label) gerçekleştirilen ödül töreni ile aldı.

You might be interested:  Türk Ticaret Kanunu Hangi Tarihte Kabul Edildi?(Çözüm bulundu)

Hukuk diploması yurtdışında gecerli mi?

Hukuk fakültesi mezunlarının yurtdışında çalışabilme imkanları diğer bölümlere göre daha sınırlıdır. Ancak kaliteli bir okulda belirli bir alana yönelik yapılan yüksek lisans ve İngilizce başta olmak üzere farklı dillerde yeterlilik kazanabilmek çok önemlidir.

Diplomam Kanada’da geçerli mi?

Bu bağlamda Kanada ‘da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler lise diplomalarına denklik işlemi uygulayarak diplomalarını uluslararası düzeyde geçerli kılabilirler.

Türk hukuk diploması Almanyada geçerli mi?

Almanya’da avukatlık yapmak için Alman vatandaşı olmak şartı yoktur. Hukuk fakültesi mezunları genel olarak avukatlık yapmaktadırlar. Avukatlık stajı 2 yıldır.

Türk lise diploması Almanyada geçerli mi?

Almanya’da hak ettiğim diplomanın Türkiye ‘de YÖK denkliği var mı? Evet, YÖK denkliği Almanya ‘nın tüm devlet üniversiteleri için verilmektedir. Almanya’da genellikle 3 sene süren üniversite eğitimi için hak edeceğiniz diploma Türkiye ‘de 4 senelik lisans mezunu olarak YÖK denkliği hakkı kazanmaktadır.

Kıbrıs’ta hangi üniversiteler mavi diploma veriyor?

Kıbrıs ‘ ta mavi diploma veren üniversitelerden biri Girne Amerikan Üniversitesi ‘dir. Bu üniversitenin herhangi bir bölümünü başarı ile bitiren tüm öğrencilere mavi diploma verilmektedir.

Anadolu Üniversitesi diploması yurt dışında geçerli mi?

İki yıl süren ön lisans ve dört yıl süreli lisans programlarını uygulayan Açıköğretim sisteminde YÖK onaylı diploma verildiği ve bu diplomanın Avrupa´da geçerli olduğu belirtildi.

Mavi diploma Türkiye’de geçerli mi?

Kıbrıs’ta birçok üniversite de mavi diploma verilmektedir. Bu üniversitelerden aldığınız mavi diploma Türkiye’de geçerlidir. Dolayısıyla YÖK Denklik sınavlarına girmeden Türkiye ‘de mavi diplomanızı kullanabilirsiniz.

Fırat Üniversitesi mavi diploma veriyor mu?

FIRAT ÜNİVERSİTESİ DİPLOMASININ GÜCÜ: Üniversite, AB tarafından diploma etiketi ile ödüllendirilmiştir (genellikle mavi diploma olarak bilinir). Ayrıca ABD ve diğer ülkelerde yürütülen ortak programlar ile öğrencilerine, uluslararası çift diploma imkânı da sunmaktadır.

You might be interested:  Türk Telekom Dakikalarımı Nasıl Öğrenebilirim?(En iyi çözüm)

Mavi diploma önemli mi?

Mavi diploma alan bireyler, Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde öğrenci olarak hayatlarına devam edebilir. Mezuniyet olduktan sonra sahip olunan mavi diplomalar, Avrupa Birliği ülkelerinde yer alan firmalara başvuru yapmak için önemli bir evraktır.

Kıbrıs diploması nerelerde geçerli?

İlgili anlaşma uyarınca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hukukuna göre kurulmuş olan üniversitelere ÖSYM tarafından yerleştirilen ve yerleştikleri programda eğitimini tamamlayan T.C. vatandaşlarının ön lisans ve lisans diplomaları denklik işlemine tabi tutulmaksızın Türkiye Cumhuriyeti’nde geçerlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *