Türk Dili Ve Edebiyatı Mezunları Hangi Alanlarda Yüksek Lisans Yapabilir?(Doğru cevap)

Edebiyat mezunu Türkçe yüksek lisans yapabilir mi?

Örneğin edebiyat bölümünden mezun olan bir kişinin coğrafya alanında yüksek lisans yapması imkansızdır. Örneğin eğitim fakültelerinin Türkçe öğretmenliği bölümünden mezun olan biri hem “ Türkçe Eğitimi” alanında hem de “Eğitim Bilimleri” ana bilim dalında yüksek lisans yapabilmektedir.

Yüksek lisans farklı bölümde yapılabilir mi?

Sonuç olarak dilerseniz mezun olduğunuz alan dışında başka bir alanda da yüksek lisans yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin kişisel ihtiyacınıza ve enstitünün belirlemiş olduğu başvuru şartlarına bağlıdır. Alan dışı yüksek lisans yapmak istediğiniz enstitü ya da hoca ile irtibata geçerek detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Türk Dili ve Edebiyatı yüksek lisans kaç yıl?

Türk Dili ve Edebiyatı yüksek lisans programı, bazı öğrenciler için gereken önkoşul derslerin alındığı bilimsel hazırlık senesi hariç 2 yıldır. Program 21 kredilik yüksek lisans dersleri, kredisiz bir seminer dersi ve yüksek lisans tezinden oluşur.

Türk Dili ve Edebiyatı Tezsiz yüksek lisans Ne iş yapar?

Türk Dili ve Edebiyatı Tezsiz Yüksek Lisans Programından mezun olanlar, üniversitelerde ” Türk Dili Okutmanı”, “Araştırma Görevlisi” ve ” Türk Dili Uzmanı” olarak çeşitli akademik alanlarda çalışma olanağına sahiptir.

You might be interested:  Türk Iş Hangi Partiye Yakın?(Doğru cevap)

Edebiyat mezunu Türkçe öğretmenliği yapabilir mi?

Edebiyat öğretmeni olmak için 4 yıllık Fen Edebiyat fakültesinden mezun olmak gerekir. Bunun dışında üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olanlar, formasyon eğitimi alarak öğretmenlik yapabilir. Türkçe Öğretmenliği ve Çağdaş Türk Lehçeleri bölümünde okuyanlar da edebiyat öğretmeni olabilir.

Edebiyat fakültesi mezunları ne iş yapar?

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

 • Kütüphaneler ve Arşivlerde,
 • Televizyon Kanallarında,
 • Üniversitelerde (Okutman),
 • Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği (Ortaöğretim),
 • Türkçe Öğretmenliği (İlköğretim)
 • Reklam Ajanslarında (Metin Yazarlığı),
 • Yazarlık,
 • Gazete ve Dergilerde (Editörlük),

Yüksek lisans mezunu hangi unvanı alır?

Yüksek lisans eğitimi, kişinin eğitim aldığı branşta uzmanlaşması ve bu durumu bilimsel bir makaleyle (tez) ispat etmesiyle tamamlanır. Bu eğitimin ardından kişi “bilim uzmanı”, “hekim”, ” yüksek mühendis”, ” yüksek mimar” gibi unvanlara sahip olur.

Yüksek lisans alan içi alan dışı ne demek?

İlk defa bu cümleyi duyanlar için şöyle ufak bir açıklama ile başlayalım. alan dışı yüksek lisans aslında 4 yıllık lisans öğrenimini x alanında yapmış ancak yüksek lisans eğitimini hayali veya geleceği olduğunu düşündüğü y alanında yapmak isteyenler içindir.

Mezun olmadan yüksek lisans yapılır mı?

Başvuru şartlarından en önemlisi 4 yıllık lisans programından mezun olunması ya da mezun olabilecek durumda olunmasıdır. Mezun olabilecek durumda olan öğrencilerin dikkate alınması her üniversitenin sağladığı bir koşul değildir. Üniversiteler, yüksek lisans için bazı şartlar öne sürerler.

Hangi bölüm hangi alanda yüksek lisans yapabilir?

Örneğin öğretmenlik mezunusunuz veya Kimya, Fizik bölümlerinden mezun oldunuz, üniversitelerin İnsan Kaynakları Yönetimi, Pazarlama gibi bölümlerinde tezli veya tezsiz yüksek lisans programlarına kabul edilebilirsiniz.

Türk Dili ve Edebiyatı hangi Enstitüsü?

Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler Enstitüsü

You might be interested:  Türk Telekom Sil Süpür Mesajla Nasıl Yapılır?(Çözülmüş)

Tezsiz yüksek lisans ücretleri ne kadar?

Tezsiz Yüksek Lisans Ücretleri Toplam: 16.100 TL (3 yarıyılı kapsamaktadır,belirtilen toplam bedel üç eşit taksitte ödenmektedir. Ödemeler dönem başlarında Akademik Takvimde belirtilen Kayıt Yenileme tarihlerinde ödenir.)

Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans hangi üniversitelerde var?

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Programları Hangi Üniversitelerde Var?

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi.
 • Akdeniz Üniversitesi.
 • Altınbaş Üniversitesi.
 • Amasya Üniversitesi.
 • Anadolu Üniversitesi.
 • Ankara Üniversitesi.
 • Atatürk Üniversitesi.
 • Atılım Üniversitesi.

Tezsiz yüksek lisans nasıl yapılır?

Tezsiz yüksek lisans programı toplam otuz krediden ve 90 AKTS’den az olmamak kaydıyla en az on ders ile dönem projesi dersinden oluşur. Öğrenci, dönem projesi dersinin alındığı yarıyılda dönem projesi dersine kayıt yaptırmak ve yarıyıl sonunda yazılı proje ve/veya rapor vermek zorundadır.

Türkçe Eğitimi Yüksek Lisans nedir?

Programın Amacı: Türkçe Eğitimi Yüksek Lisans Programı’nın hedefi, öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği bütün nitelikleri bilgi, beceri ve karakter bakımından taşıyan; ülkesine, milletine, insani ve ahlaki değerlere kıymet veren, Türkçe Eğitimi alanındaki kazanımlarıyla öğrencilerin dil becerilerini geliştirmeye yetkin,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *