Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü Öğretmenlik Sertifikası Nasıl Alınır?(EN iyi 5 ipucu)

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları öğretmen olabilir mi?

Edebiyat öğretmeni olmak için 4 yıllık Fen Edebiyat fakültesinden mezun olmak gerekir. Bunun dışında üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olanlar, formasyon eğitimi alarak öğretmenlik yapabilir. Türkçe Öğretmenliği ve Çağdaş Türk Lehçeleri bölümünde okuyanlar da edebiyat öğretmeni olabilir.

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde formasyon kalktı mı?

Pedagojik Formasyon kalktı mı sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Örneğin Türk Dili Edabiyatı bölümünden mezun olan aday son sınıfta pedagojik formasyon alarak Öğretmenlik mesleğini icra edebiliyordu. MEB tarafından yapılan açıklamada Pedagojik formasyonun kaldırıldığı duyuruldu.

Öğretmenlik sertifikası nasıl alınır?

Formasyon başvurusu için bazı belgeleri tamamlanması gerekir Bu belgeler;

 1. Başvuru formu.
 2. Öğrenci belgesi ya da mezuniyet belgesi.
 3. İki adet vesikalık fotoğraf.
 4. Onaylı lisans not durum belgesi.
 5. Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi.
 6. Formasyon program ücretinin ödendiğine dair dekontu gerekmektedir.

Açıköğretim edebiyat mezunu öğretmen olabilir mi?

Bu bölümden mezun olduktan sonra yapabileceğiniz işlerle ilgili olarak, AÖF resmi sitesinde: “Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, örgün öğretimdeki Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları gibi, öncelikle akademisyen olabilecekleri gibi, isterlerse mezuniyet sonrası öngörülen

You might be interested:  Türk Bayrağının Nasıl Oluştuğu?(En iyi çözüm)

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları hangi memurluklara başvurabilir?

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

 • Kütüphaneler ve Arşivlerde,
 • Televizyon Kanallarında,
 • Üniversitelerde (Okutman),
 • Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği (Ortaöğretim),
 • Türkçe Öğretmenliği (İlköğretim)
 • Reklam Ajanslarında (Metin Yazarlığı),
 • Yazarlık,
 • Gazete ve Dergilerde (Editörlük),

Ingiliz dili ve edebiyatı formasyon alabilir mı?

İngiliz dili ve edebiyatı bölümünden mezun olan kişiler filolog unvanına sahip olurlar. Mezun olduktan sonra gerekli formasyon eğitimini alarak İngilizce öğretmenliği yapabilirler.

Formasyonu olmayan öğretmen olarak atanabilir mi?

Hayır. Formasyon kalkmadı. 2021-2022 yılı itibari ile bir çok üniversitede formasyon eğitimi verilmeye devam ediliyor. Formasyon belgesi olmayanlar ise yakında açılmaya başlayacak Tezsiz yüksek Lisans programını (bi nevi formasyon ) bitirerek öğretmen olabilecekler.

2021 formasyon ne olacak?

2021 -2022 eğitim öğretim yılından itibaren pedagojik formasyon eğitimi verilmeye başlanacak. Açıklamada, 2021 -2022 eğitim öğretim yılından itibaren “Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı”nın ilgili usul ve esaslar çerçevesinde yeniden başlatılacağı bilgisi verildi.

Hangi Bölüm Mezunları Pedagojik Formasyon Alabilir?

Bu programlara MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nun açıkladığı yaklaşık 100’e yakın alandan mezun olan herkes katılabiliyor. Pedagojik formasyon programları, sadece eğitim/eğitim bilimleri fakültesi ve eğitim bilimleri bölümü olan üniversitelerde açılabiliyor.

2021 formasyon verilecek mi?

2010 yılından bu yana uygulanan Pedagojik Formasyon programı geçtiğimiz yıl kaldırılmış, mevcut sertifikaların geçerliliğinin korunacağı ancak yeni mezunlar için farklı bir sisteme geçileceği duyurulmuştu. 2021 -2022 eğitim öğretim yılında verilecek olan eğitim için hazırlıklar başladı.

2020 2021 formasyon başvuruları ne zaman?

2021 -2022 Eğitim-Öğretim Yılı Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı için ön kayıt başvuru süreci başlamıştır. Çevrim içi gerçekleşecek olan başvurular 16 Ekim 2021 Cumartesi günü 23:59’a kadar devam edecektir. Ön kayıt başvuru sistemi üzerinden pedagojik formasyon sertifika programına kayıt yapabilirsiniz.

You might be interested:  Türk Kahvesi Nerede Üretiliyor?(Çözünme)

Açık öğretim mezunları öğretmen olabilir mi?

Açıköğretim işletme bölümü mezunu olmak formasyon için yeterli. Çünkü, diploma almak yetiyor, açık ya da kapalı alan ayrımı yapılmıyor. Şunu unutmamalı: Açıköğretim de öğretmen yetiştiriyor.

Aöf edebiyat mezunları formasyon alabilir mi?

Fransızca kökenli olan bu sözcük, kısaca eğitim fakültesi mezunu olmayanların öğretmenlik yapabilmeleri için almaları gereken sertifikalı eğitim olarak tanımlanabilir. Ve aslında bunun doğru kullanımı pedagojik formasyondur. Açıköğretim mezunları da pedagojik formasyon eğitimi alabilir mi? Evet.

Auzef mezunları öğretmen olabilir mi?

KARİYER OLANAKLARI Bu bölümden mezun olan öğrenciler için; Pedagojik Formasyon almak kaydı ile MEB’de Coğrafya Öğretmeni olarak, Üniversitelerde akademisyen olarak, Belediye, Sivil Toplum Kuruluşlarında istihdam edilebilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *