Türk Dil Kurumu Egzoz Nasıl Yazılır?(Çözünme)

EGZOZ DOĞRU YAZIMI TDK sitesinde sözlükten arama yapıldığında kelimenin, egzoz şeklinde yazıldığı ortaya çıkıyor. Bazı kişilerce kullanılan “ekzoz” “egzos” türevleri gibi yazımlar ise imla hatasıdır. Türk Dil Kurumu‘na göre kelimenin doğru yazımıegzoz“dur.

Egzos mu egzoz mu?

Sıklıkla yapılan yazım hataları arasında bulunan kelimenin doğru yazım biçimi ” egzoz ” biçimindedir. Türk Dil Kurumu da kelimenin doğru yazılış biçiminin bu şekilde olduğunu ifade etmektedir.

Egzoz nasıl yazılır?

Aksi halde tabelaya yanlış kelime yazılmaktadır. Örneğin birçok iş yerinin tabelasında ‘ egsoz tamiri yapılır ‘ gibi ibareler yer almaktadır. Bu hatalı bir yazımdır. Kelimenin doğu yazımı Egsoz değil egzozdur.

Eksozcu nasıl yazılır?

EKSOZ MU, EGSOS MU? Egkzoz nasıl yazılır sorusunun TDK ‘ya göre cevabı: “egsoz” şeklindedir.

Materyal mi materyal mi?

Bu kelimenin doğru kullanımı materyal şeklinde olmalıdır.

Egzoz mu ekzoz mu?

EGZOZ NASIL YAZILIR? Bu kelimenin “ egzoz mu, eksoz mu, egzost mu ya da egzos mu ” olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı egzoz şeklinde olmalıdır.

Egzoz hangi dilden?

İngilizce exhaust “1. boşalma, boşaltma, 2. motorlu taşıtlarda gaz boşaltma işlemi ve bu işi yapan boru” sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince exhaurire, exhaust- “suyunu akıtıp boşaltmak, tüketmek” fiilinden türetilmiştir.

You might be interested:  Cezvesiz Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?(Soru)

Egzoz hangisi doğru?

EGZOZ DOĞRU YAZIMI Bazı kişilerce kullanılan “ekzoz” ” egzos ” türevleri gibi yazımlar ise imla hatasıdır. Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazımı ” egzoz “dur.

Egzoz parçaları nelerdir?

Egzozu Oluşturan Parçalar

  • Katalitik Konvertör.
  • Partikül Filtreleri.
  • Egzoz Manifoldu.
  • Egzoz Supabı
  • Susturucular.
  • Lambda Sensörleri.

TDK mide nasıl yazılır?

MİDE NASIL YAZILIR? Bu kelimenin mide mi, miğde mi olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı mide şeklinde olmalıdır.

Jelatin nasıl yazılır?

Bu kelimenin jelatin mi, celatin mi olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı jelatin şeklinde olmalıdır.

Röportaj nasıl yapılır?

2- Radyo ve televizyon habercisinin araştırma ve soruşturma sonucunda hazırlamış olduğu program, mülakat. RÖPORTAJ NASIL YAZILIR? Bu kelimenin röportaj mı, ropörtaj mı olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı röportaj şeklinde olmalıdır.

Naylon nasıl yazılır TDK?

Bu kelimenin naylon mu, laylon mu olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı naylon şeklinde olmalıdır.

Materyal nasıl?

MATERYAL NASIL YAZILIR? Türk Dil Kurumu’na göre ” materyal ” olarak yazılmaktadır.

Materyal ne ise yarar?

Gereç ya da yazılı, sözlü, görüntülü olarak kaydedilmiş her türlü belgeye materyal denmektedir. Gereçlerin yanında malzemelerin genel ismine de materyal denmektedir. Bir diğer tanımda ise bir işin ortaya çıkması için lazım olan şeylerin tamamına da materyal denmektedir.

Materyal Türkçe kelime mi?

Materyal Türkçe kelime mi? Materyal kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. Materyal kelimesi Fransızca kökenlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *