Türk Bordo Pasaport Nasıl Alınır?(Çözünme)

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport müracaatınız için öncelikli olarak nvi.gov.tr adresine giriş yaparak ikametinize en yakın yerin nüfus müdürlüğüne tıklayarak size en uygun saat ve tarihe randevu almanız gerekmektedir. Başvuru için kayıtlı ikamet adresinize göre nüfus müdürlüğü seçmeniz gerekmemektedir.

2021 pasaport nasıl alınır?

Yeni pasaport nasıl çıkartılır? Pasaport başvurusu yapmak isteyen kişilerin ALO 199 çağrı merkezi ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait websitesi üzerinden randevu alması gerekmektedir.

Bordo pasaport için neler gerekli?

Bordo pasaport için gerekli belgeler;

  • Nüfus kartı veya geçici nüfus belgesi.
  • 2 adet biyometrik fotoğraf.
  • Varsa eski pasaportunuz.
  • Pasaport harç ve defter ücreti makbuzları (25 yaşın altındaki öğrencilerin harç bedeli yatırmasına gerek yoktur.)
  • Bordo pasaport almak isteyen öğrenciler için 60 günü geçmemiş öğrenci belgesi.

Bordo pasaport ne demek?

Umuma mahsus pasaport; İçişleri Bakanlığı, yetkilendirilmiş valilikler ya da Türk konsoloslukları tarafından belirli şartları yerine getiren Türk vatandaşlarına verilen pasaport türüdür. Bordo pasaport sahipleri vizesiz gidilebilen yerlere pasaportları ile direkt giriş yapabilirler.

Ilk defa pasaport nasıl alınır?

İlk kez pasaport alacaklarda, eski pasaportunu yenisi ile değiştirecek olanlarda Nüfus Genel Müdürlüğüne bağlı Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapanmak zorundadır. Başvurular şahsen yapılmaktadır. Şahsın kendisi olmadan yada vekalet ile kesinlikle başvurular kabul edilmemektedir.

You might be interested:  Türk Malı Belgesi Nasıl Alınır?(Çözülmüş)

10 yıllık pasaport ücreti 2021 nereye yatırılır?

Pasaport defter ve harç bedeli; vergi dairesi müdürlüklerine, PTT Şubelerine, anlaşmalı bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden ödenebilmektedir.

10 yıllık pasaport ücreti ne kadar?

6 aya kadar olan pasaport harcı 227 TL’den 309 TL’ye, 1 yıllık pasaport harcı 450,8 TL’ye, 2 yıllık pasaport harcı 738 TL’ye, 3 yıllık pasaport harcı 1048,7 TL’ye, 4- 10 yıllık pasaportun bedeli 1008 TL’den 1478 TL’ye yükselecek. 1

Pasaport için nereye müracaat edilir?

Önceleri Emniyet Genel Müdürlüğünden pasaport çıkarılıyordu. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport başvurusu Nüfus Müdürlüklerine yapılıyor. Pasaport için gerekli belgeler hazırlanıp, internetten pasport randevu alarak 2 adet biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı/TC Kimlik kartı ile başvuru yapabiliyorsunuz.

Bordo pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport müracaatınız için öncelikli olarak nvi.gov.tr adresine giriş yaparak ikametinize en yakın yerin nüfus müdürlüğüne tıklayarak size en uygun saat ve tarihe randevu almanız gerekmektedir. Başvuru için kayıtlı ikamet adresinize göre nüfus müdürlüğü seçmeniz gerekmemektedir.

Bordo pasaport kaç TL?

Bordo pasaportların minimum 6 ay, maksimum 10 yıl olan bir geçerlilik süresi vardır. Geçerlilik süresi uzadıkça devlete yapılması gereken ödemenin miktarı artar. Örneğin 2021 ücretlerine bakacak olursak: 1 yıllık pasaport için 332,10 TL Pasaport Harcı + 180 TL Defter Bedeli = 512,10 TL ödemeniz gerekir.

Bordo pasaport ne zaman gelir?

Pasaport çıkarmak için yolculuktan 1 ay öncesinde başvuru yapmak önemlidir. Pasaport çıkma süresi ise 5 ila 7 gün arasında değişiklik gösterir. Yurt dışında pasaport çıkarmak ise 7 ila 10 gün arası sürmektedir.

En iyi pasaport hangisi?

Henley Pasaport Endeksi’ne göre 191 ülkeye vizesiz girilebilen Japonya pasaportu dünyanın en güçlüsü oldu. Türkiye pasaportu ise 111 ülkeye vizesiz girebilme hakkıyla 55. sırada kendine yer buldu.

You might be interested:  Türk Vatandaşı Azerbaycanda Ne Kadar Kalabilir?(Mükemmel cevap)

Mavi pasaport ne anlama gelir?

Seyahat belgesi, ülkenizden veya kaçıp geldiğiniz ülkeden sahip olduğunuz pasaportun yerine geçer. Mültecilere yönelik hazırlanan bu seyahat belgesi „Konventionspass“ veya „Blauer Pass“ ( Mavi Pasaport ) olarak da bilinir.

2 pasaport nasıl alınır?

2. Pasaport Nasıl Alınır?

  1. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf.
  2. Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı
  3. Müracaat sırasında parmak izi alınacaktır.
  4. Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı.

Nüfus Müdürlüğünden pasaport nasıl alınır?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden ya da Çağrı Merkezinden (Alo 199) randevu alınarak veya randevusuz olarak yurt içinde, hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine, umuma mahsus pasaportlar için ise İl ve İlçe Nüfus

Bir öğrenci nasıl pasaport alır?

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? 25 yaş altı öğrenciler, harç ücretini ödememek için öncelikle Nüfus Müdürlüğü üzerinden bordo pasaporta başvuru yapmalıdır. Randevu anında öğrenci pasaportu başvurusu olduğunu gişe memurlarına bildiren öğrenciler, harç bedelinden muaf olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *