Türk Bayrağı Hangi Cenazelere Örtülür?(Çözülmüş)

Madde 6 – Türk Bayrağı, Cumhurbaşkanlığı yapmış kişilerin, şehitlerin ve yönetmelikte belirlenecek asker ve sivil kişilerin cenaze törenlerinde bunların tabutlarına, açılış törenlerinde ATATÜRK heykellerine veya resmi yemin törenlerinde masalara örtülebilir.

Türk Bayrağı kimlerin üzerine örtülür?

“Milletvekilleri ve milletvekilliği yapmış olanlar, Temsilciler Meclisi, Danışma Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu üyeliği yapmış olanlar, Milli Birlik Komitesi üyeliği yapmış olanlar, gaziler, yüksek yargı organları üyeleri ve emeklileri, Sayıştay üyeleri ve emeklileri, hâkim ve savcılarla emeklileri, yüksek öğretim

Şehitlerin tabutuna neden bayrak örtülür?

Şehitler, bayrağımızın dalgalanması için canlarını feda ederler. Bu yüzden tabutları uğruna canlarını verdikleri bayrakla örtülür.

Bayrak nerelere ne zaman Asilir?

Madde 17 – İşyeri, konut vb. özel yerlere, Milli Bayramda,resmi bayramlarda, kurtuluş ve Atatürk’ü anma günlerinde 7 nci maddenin A bendi hükümlerine bağlı olmaksızın Bayrak asılabilir.

Cenaze törenlerinde kimlerin üzerine Türk bayrağı örtülmez?

T) Bilimsel, sanatsal, kültürel, sportif ve sosyal alanlarda üstün hizmet verdiği mülki amirlerince kabul edilen diğer Türk vatandaşları, Ancak, Devlet aleyhine veya yüz kızartıcı mahiyette bir suç işlemekten hüküm giymiş olanların tabutlarına, affedilmiş olsalar bile, Bayrak örtülemez!..”

Bayrak asmak zorunlu mu?

Tüzüğe göre; “Tören düzenlenen alanlar ile yönetmelik veya yönergelerde belirlenen tören alanları, Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, Siyasi parti merkez, il ve ilçe teşkilatları, fabrikalar, işletmeler” bayrak asması gereken zorunlu yerlerdir” denildi.

Kürsüye bayrak asılır mı?

Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, ge rekli itina gösterilmeden kullanılamaz. masa lara, kürsülere vb. eşya üzerine Bayrağın şekli yapılamaz.

You might be interested:  Türk Kara Kuvvetleri Ne Zaman Kuruldu?(Mükemmel cevap)

Türk bayrağı ne zaman yarıya iner?

Bayrak, 10 Kasımda Türkiye’de ve Türkiye Cumhuriyetinin dış temsilciliklerinde, resmi ve milli binalarında yarıya çekilir. Bayrağın yarıya çekileceği diğer haller ve zamanlar Dışişleri Bakanlığının görüşü alınarak tespit ve ilan edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *