Türk Astronota Ne Denir?(Çözülmüş)

Türkiye’de Türk Dil Kurumu tarafından 2005 yılında “Astronot” sözcüğü için Türkçe karşılık olarak “Gökmen” sözcüğü önerilmiştir. 2021 yılında ise Türkiye Uzay Ajansı başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım Özbekçede “astronot, uçurcu” anlamında bulunan Arapça-Farsça kökenli “fezagir” sözcüğünün kullanılmasını önermiştir.

Uzaya çıkan Türke ne denir?

Twitter üzerinden #uzayagidenturkenedenir hashtag’i aracılığıyla milyonların katılımıyla gerçekleşen yarışmada jüri üyeleri tarafından seçilen isim KOZMOTÜRK oldu.

Türk astronotların isimleri nelerdir?

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Gürer Gülsevin, ‘ astronot ‘ kelimesinin Türkçe karşılığı için gelen isim önerilerini açıkladı: Cacabey, Göksu, Gökreis, Göktürk, Gökay, Türkay, Türkonot, evrenot, Gökmen, uzay insanı, Alpaslan, Fatih, akıncı

Çin Astronotuna ne denir?

çinlilerin uzay adamına verdiği isim. amerikalıların astronot, rusların kozmonot undan sonra bir ilginçlikte çinlilerden geldi. onlarda taikonotdeyip çıkmışlar işin içinden. taikonot ismi, “tai” kısmını çince “taykung = uzay” demek olmasından almaktadır.

Eski Türklerde uzaya ne denir?

Türk Dil Kurumu, uzaya gidecek ilk Türk ‘e “gök-men” ya da “uç-man” adının verilmesini önerdi, bile.

Uzaya çıkan insanlara ne denir?

Uzaya insan gönderen ülkelerin dillerinde Uzay insanına İngilizce astronaut, Rusça kozmonot (́) denir. Bu iki kelime, Yunanca ástron (yıldız) ve kosmos (evren) kelimelerinin nautes (denizci) kelimesiyle birleşmesinden oluşur. Türkçede de Amerikalı ve Rus uzay insanları için yaygın olarak kullanılır.

You might be interested:  Türk Dili Dergisi Nasıl Yazılır?(En iyi çözüm)

Uzaya çıkan Türk var mı?

Uzaya çıkan ilk Türk kökenli kozmonot: Andriyan Nikolayev.

Astronotlara başka ne isim verilir?

TDK Başkanı Gürer Gülsevin, kuruma gelen isim önerilerini şöyle açıkladı: “Cacabey, göksu, göksü, gökreis, göktürk, gökay, Türkay, Türkonot, evrenot, gökmen, uzay insanı, Alpaslan, Fatih, Akıncı.”

Astronot yerine önerebileceğiniz kelime veya kelime grupları nelerdir?

Kabul edilebilir cevap: “Uzay adamı, uzay kadını, uzay insanı, uzay araştırmaları yapan kişi, uzaya çıkan kişi, uzay keşifçisi ” veya bu anlama gelen cevaplar kabul edilir.

Turkiye astronot yerine ne diyecek?

DUVAR – Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, kozmonot ve astronot kelimeleri yerine Türkçe isim arayışında kendi önerisini açıkladı. Özel isim değil cins isim kullanılması gerektiğini dile getiren Yıldırım ‘Fezagir’ kelimesini önerdi.

Spasolog nedir?

Spasolog: Fransızlar kendi uzay araştırmalarına katılan ve uzaya çıkan/çıkacak insanları için kullanır.

Fezagir ne demek?

“Astronot, uçurcu” anlamındaki fezagir Arapça-Farsça kökenli bir kelimedir.

Astronot diye kime denir?

Astronot, kozmonot veya uzay insanı, uzay çalışmalarına katılmak amacı ile eğitilmiş olan, insanlı uzay araştırmalarında görev yapan kişilere denilmektedir.

Türkonot nedir?

söylenişi kulağa hoş geliyor fakat anlamına bakıldığında türk adamı, türk denizcisi gibi tanımlar ifade eden uzayla yakından uzaktan bir anlamı olmayan kelime. kozmonot, taykonot ve astronot kelimeleri öyle ya da böyle uzay adamı anlamına gelmektedirler.

Astronot ismi nereden gelir?

İngilizce astronaut “uzay yolcusu” sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca astēr, astro- αστηρ, αστρο- “yıldız” ve Eski Yunanca naútēs ναύτης “gemici, denizci” sözcüklerinin bileşiğidir. astro+, navigasyon maddelerine bakınız.

Osmanlıda uzaya ne denir?

cevv-i sema / cevv-i semâ Gökyüzü, uzay.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *