Patent Nasıl Alınır Türk Patent Enstitüsü?(En iyi çözüm)

Patent Nasıl Alınır?

  1. Türk Patent ve Marka Kurumu başvurusu yapılır.
  2. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından araştırma raporu verilir.
  3. Araştırma raporu yayınlanır.
  4. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent inceleme raporu verilir.
  5. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent belgesi (uygun bulunması halinde) verilir.

Patent alma ücreti ne kadar?

Buna göre, e-Devlet üzerinden yapılan patent ve faydalı model başvuru ücretleri 10,76 lira, marka tescil ücreti 321,61 lira, coğrafi işaret ve geleneksel ürün başvuru ücretleri 2,29 lira oldu. Tasarım tescil başvuru ücreti ise 54,24 lira olarak tespit edildi. Tebliğ 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek.

Epats Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Uygulamamıza epats.turkpatent.gov.tr adresinden ya da Türk Patent ve Marka Kurumu internet sitesinde yer alan EPATS logosunu tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz. yöntemlerle (mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı) giriş yapılarak gerçekleştirilmektedir.

Türk Patent Enstitüsü başvuru nasıl yapılır?

Başvuru Formu ( TPE -P-102), Enstitümüzün internet sitesinden (www. tpe.gov.tr) temin edilebilir. Başvuru ücreti, başvuru ile birlikte veya başvuru tarihinden itibaren en geç yedi gün içinde (herhangi bir bildirime gerek olmadan) ödenmeli ve dekont aslı Enstitümüze gönderilmelidir.

You might be interested:  Türk Telekom Arena Stadı Ne Zaman Açıldı?(Doğru cevap)

Türk Patent ve marka Kurumundan patent Tescili Nasıl Alınır?

Patent başvurusu için Türk Patent Enstitüsü’ne dilekçe ve başvuru ücretinin dekontu yollanır. Başvuru dilekçesinde Patent tarifnamesi bulunmalıdır. Daha sonra Türk Patent Enstitüsü başvuran kişiye başvuru numarasını ve şekli eksiklik olup olmadığını belirten bir yazı yollar.

Marka patenti almak ne kadar?

Marka başvuru ücreti genellikle 250 TL olarak bilinir. Marka tescilinin ücreti ise 650 liradır. Bunun yanı sıra ek marke başvuru ücreti 250 TL ve marka yenileme ücreti ise 840 TL olarak belirlenmiştir.

Marka Başvuru Belgesi nasıl alınır?

Marka Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır? Marka başvurusu, fiziki evrak ile ya da çevrimiçi başvuru ile yapılabilmektedir. Başvuruda bulunabilmek için, başvuru sahibinin tacir olması, ticari işletmesinin bulunması şartı aranmamaktadır, gerçek kişiler de marka tescil başvurusunda bulunabilmektedirler.

Marka almak için nereye başvurulur?

Ülkemizde marka tescili konusunda yetkili kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Marka tescil başvurusu elden, posta yoluyla veya internet üzerinden yapılabilir. Marka tescil başvurusu yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlara bu rehber yazımızda değiniyoruz.

Marka isim başvurusu nasıl yapılır?

Marka tescili yapmak için 2 seçeneğiniz bulunmaktır; Kendiniz TPE (Türk Patent Enstitüsü) sitesine giderek online başvuru yapabilirsiniz veya TPE’nin Marka Vekillerinden (Yetkili Patent Ofisleri) aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Patent başvurusunda istem nedir?

İstem; görev, işlev, şekil, nitelik veya sair özelliklerini düzenleyen ilgili maddeler ışığında kısaca patent hukuku çerçevesinde söz konusu buluşa sağlanacak korumanın kapsamını belirleyen ve sınırını çizen beyandır.

Marka yenileme başvurusu nasıl yapılır?

Marka yenileme işlemleri markanın sahibi ya da vekilinin talebi üzerine gerçekleştirilir. Marka yenileme başvurusu için gerekli evraklar; talep dilekçesi, marka yenileme ücretinin bankaya yatırıldığına dair banka dekontu ve vekaletnamedir.

You might be interested:  500 Bin Euro Ne Kadar Türk Lirası?(Doğru cevap)

Türk Patent Enstitüsü nedir uzun bilgi?

Türkiye’nin fikri sermayesinin ve inovasyon kapasitesinin artırılmasına katkı sağlayan, sınai mülkiyet alanında ulusal ve uluslararası politikalara yön veren öncü kurum, Sınai Mülkiyet Haklarının Tescilini Gerçekleştiren Tek Kamu Kurumu TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ ‘dür.

Bir buluşun patent alabilmesi için gerekli kriterler nelerdir?

Bir buluşun patent kapsamında tescil edilebilmesi ve korunabilmesi için sanayiye uygulanabilir olması, başka bir deyişle ekonomik olarak kullanılabilir ve değeri olması gerekmektedir.

Marka tescilini kimler yapabilir?

Kimler Marka Tescil Başvurusu Yapabilir? Türkiye’de yerleşik bulunan ticari faaliyette bulunan herkes marka tescil başvurusu yapabilir. Ayrıca Türkiye’de yerleşik Paris sözleşmesi taraf olan ülkelerden gerçek veya tüzel kişiler de marka başvurusu hakkına sahiptir.

Isim hakkı sorgulama nasıl yapılır?

Yeni bir isim hakkı sorgulaması yapmak için TURKTICARET.Net´in Marka sayfasını ziyaret etmelisiniz. Burada sektörel veya sınıf bazlı olarak isim telif hakkı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama yaptığınız sektörde daha önceden aynı isim ile tescillenmiş bir marka bulunabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *