Mangala Türk Zeka Ve Strateji Oyunu Nasıl Oynanır?(Soru)

Türk zeka ve strateji oyunu nedir?

Şimdilerde Unutulmaya Yüz Tutan 4 Bin Yıllık Türk Zeka ve Strateji Oyunu: Mangala. Favorilerinize Ekleyin. Mangala, dünyanın 17. yüzyılda Türklerden öğrendiği, geçmişte Köçürme diye oynayıp uzun süre unutulmaya terk ettiğimiz, son yıllarda ülkemizde yeniden hatırlanmaya başlayan bir zeka oyunudur.

Mangala nedir nasıl oynanır kısaca?

Mangala Türk Zeka ve Strateji Oyunu iki kişi ile oynanır. Oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6’şar adet olmak üzere 12 küçük kuyu ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer büyük hazine bulunmaktadır. Mangala Oyunu 48 taş ile oynanır. Oyuncular 48 taşı her bir kuyuya 4’er adet olmak üzere dağıtırlar.

Türk zeka oyunları nelerdir?

Akıl Oyunları:

 • Sudoku.
 • Bölgesel Sudoku.
 • Sihirli Piramit.
 • ABC Bağlamaca.
 • Apartmanlar.
 • Çit Oyunu.

Diğer adı Köçürme olan Türk zeka ve strateji oyunu nedir?

Türk Zeka Oyunları 1 – Köçürme Mangala Kitap Açıklaması Binlerce yıllık bir oyundur. Kaşgarlı Mahmut, Divanü Lügat’it- Türk adlı kitabında oyunun en eski adını ” Köçürme ” olarak vermektedir. Köçürme oyunu, dünyada Mankala adıyla, Türk dünyasında ise Dokuz Kumalak, Dokuz Korgol, Mangala gibi yüzlerce adla tanınmaktadır.

Geleneksel Türk zeka oyunu nedir?

Mangala, bir Türk zeka oyunu olan Köçürme; dünyadaki yaygın adıyla Mankala oyunudur. Gaziantep, Urfa, Hatay gibi illerde oynanan Köçürme oyununun adıdır.

You might be interested:  Osman Gazi Hangi Türk Boyundandır?

Mancala mı mangala mı?

Köçürme, dupduru bir Türkçe kelimedir ve göçürme, göç ettirme, aktarma anlamında kullanılmaktadır. Türklerden Araplara Mangala adıyla, oradan da dünyaya Mangala, Mankala, Mancala adıyla dağılmıştır.

Mangala nasıl oynanır yazı?

– İlk sıraya sahip olan oyuncu bir oyuk seçmelidir. Ardından da 4 taşı alarak sol tarafa doğru oyuklara teker teker bırakır. Burada önemli olan kural; oyuncunun aldığı oyuğa da 4 taştan bir taşı bırakmasıdır. – Oyuncunun eğer bıraktığı son taş kendi hazinesine isabet ederse, hamle sırası yine aynı oyuncuya geçer.

Mangalada kalan taşları kim alır?

3.TEMEL KURAL: Oyuncu taşları dağıtırken elinde kalan son taş, yine kendi bölgesinde yer alan boş bir kuyuya denk gelirse ve boş kuyunun karşısındaki kuyuda da rakibine ait taş varsa hem rakibinin kuyusundaki taşları alır, hem de kendi boş kuyusuna bıraktığı tek taşı alıp hazinesine koyar.

Mangalada Tilki kuralı nedir?

MANGALA TİLKİ KURALI Mangala da oyun sırası gelen oyuncunun elindeki son taş kendi tarafındaki boş kuyuya düşer ise hem o taşı hem de boş kuyunun karşısındaki rakip kuyudaki taşları hazinesine gönderir. Bu durumda tilki kuralı adı verilen bu hamle oyunun gidişatını her an değiştirme gücünü barındırmaktadır.

Zeka oyunlarında neler vardır?

Zeka Oyunlarının İsimleri Nelerdir?

 • Akıl Oyunları grubunda: Sudoku, Abc bağlama, patika, apartman oyunu.
 • İşlem Oyunları: Kendoku, İşlem Karalama, İşlem Karesi, tek işlem ve dört işlem, işlem karalama, işlem karesi, çarpmaca, kapsül, kakuro, sütun işlemi.

Zeka oyunları çeşitleri nelerdir?

Zeka ve Akıl Oyunları Nelerdir?

 • Akıl Oyunları Sudoku. Bölgesel Sudoku. Sihirli Piramit.
 • İşlem Oyunları Kendoku (Tek işlem) (4 İşlem) İşlem Karalama.
 • Strateji Oyunları Nim. Tactix.
 • Karma Zeka Oyunları Kap Aktarma Oyunları Kibrit Oyunları
 • Sözcük – Mantık Oyunları Anagramlar. Sözcük Merdiveni.
 • Mekanik Oyunlar. Tangram. T Puzzle.
You might be interested:  Türk Kalp Vakfı Ne Iş Yapar?(Soru)

Zeka oyunları kursunda hangi oyunlar var?

Zeka oyunları öğreticiliği Kursu süresince Sözel Zeka oyunları, sayısal Zeka Oyunları, Hafıza oyunları, Strateji oyunları, Yaratıcı düşünme Oyunları, Geometrik me Mekanik Oyunları, Akıl yürütme Oyunları, Küçük Kas sistemi Geliştirme Oyunları gibi 80 kadar oyun öğretilecektir.

Köçürme oyun ne demek?

Belli sayıdaki karşılıklı küçük kuyulara, belli sayıdaki taşların birer birer, sırayla göçürülmesi, dağıtılmasıyla oynanan ve eldeki son taşların bırakıldığı kuyudaki konumuyla üstünlük kazanılan bir oyundur. Kuyulardan taş göçürme, aktarma oyunları da denilebilecek köçürme oyunu, çok geniş bir oyun ailesidir.

Mangala geleneksel bir oyun mudur?

Geleneksel Mangala Oyunu – Ankara Mangala Oyunu 48 taş ile oynanır. Oyuncular 48 taşı her bir kuyuya 4’er adet olmak üzere dağıtırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyun setini kazanmış olur. Tarihi araştırmalar bu oyunun Sakalar, Hunlar ve Göktürkler Dönemi’nde oynandığını göstermektedir.

Mangala ne işe yarar?

Mangala oyununun amacı nedir? Oyunda oyuncu bölgesini koruyup, rakibinin bölgesini ele geçirmeye çalışır. Bunu yaparken 4 temel oyun kuralını dikkate alır. Oyundaki 48 taşın, yarısından bir veya daha fazlasını ele geçiren oyuncu seti kazanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *