Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Nasıl Gidilir?(Soru)

Kıbrıs’a gitmek için pasaport gerekli mi?

KKTC, Türk vatandaşlarının pasaport ve vize gerekmeden, kimlikle seyahat edebileceği noktalar arasındadır. Kıbrıs’a yalnızca kimlik ile seyahat edenler, burada en fazla 30 gün konaklama hakkına sahip olabilmektedir. Pasaportlu seyahatlerde ise yine vize gerekmeden 90 gün konaklama hakkına sahip olunabilmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vize istiyor mu?

Türkiye Vatandaşları için Vize: Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ya da Pasaportu olan şahısların Kuzey Kıbrıs’a vize almada herhangi bir sıkıntıları yoktur. Beyaz Irk Ülkeleri Vatandaşları için KKTC Vizesi: Rusya, Ukrayna ve Moldova gibi beyaz ırk ülkeleri de girişte pasaportları ile kolaylıkla vize alabilirler.

Türk vatandaşı Kıbrıs ne kadar kalabilir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine Gitmek İçin Gerekli Evraklar KKTC ‘ye seyahate etmeyi planlayan Türk vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’ta kalabilme süresi 3 ay yani 90 gündür. 90 günü aşan bir seyahat planı yapan Türk Vatandaşlarının Umuma mahsus (Bordo) Pasaporta sahip ise pasaport tarihlerinin seyahat bitim tarihinden

Kıbrısa işçi olarak nasıl gidilir?

Kuzey Kıbrıs ‘ta uzun süreli ikamet ederek burada çalışma izni almak isteyen Türk vatandaşının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelmeden önce gerekli izinleri alması gerekir. Bunun için işveren KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurarak işçi adına ”çalışma ön izni” başvurusu yapmalıdır.

You might be interested:  Eski Türk Paraları Nereye Satılır?(En iyi çözüm)

Kıbrıs’a gitmek için ne gerekiyor?

Kuzey Kıbrıs’a turistik giriş için vize gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kıbrıs’a sadece nüfus cüzdanlarıyla giriş yapabiliyorlar. Turist olarak 3 aylık süreyi geçirmemeleri gerekiyor. Ayrıca kalış tarihinizden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli bir pasaportunuz olması gerekiyor.

Kıbrıs çok pahalı mı?

Her yaştan ve her kültürden insanın kolaylıkla hayat süreceği Kuzey Kıbrıs ‘ta yaşam masrafları Türkiye’ye göre biraz pahalı olabilir ancak birçok Avrupa ve Akdeniz ülkesine göre oldukça düşüktür. Kuzey Kıbrıs ‘ta 2021 yılında verilen asgari ücret brüt 4 bin 400 TL’dir.

Kıbrıs vatandaşları hangi ülkelere vizesiz gidebilir?

Kıbrıs vatandaşları seyahat özgürlüğü açısından dünyada 16. sırada yer alır. Kıbrıs vatandaşları Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerine vizesiz seyahat edebilirler. Ancak bu sadece Kıbrıs vatandaşlarına özel bir haktır. Türkiye doğumlu olup Kıbrıs ‘ta yaşayan Türkler için geçerli değildir.

KKTC karantina var mi?

KKTC vatandaşlarının ise bu ülkelerden gelmeleri veya son 14 gün içerisinde bu ülkelere seyahat geçmişleri olması halinde 14 günlük merkezi karantinada kalmaları koşulu ile ülkeye giriş yapabileceklerdir.

Vize nasıl alınır Kıbrıs?

Kıbrıs Turist Vizesi İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

  1. 2 adet fotoğraf. 2 adet, arka beyaz fonlu, renkli, pasaport ebatlarında fotoğraf eklenmelidir.
  2. Pasaport.
  3. Gidiş-Dönüş ulaşım rezervasyonları
  4. Otel Konfirmasyon Belgesi.
  5. Maaş Bordrosu.
  6. Banka teminat mektubu.
  7. Avukat, Doktorlar için;
  8. Öğrenciler için;

Kıbrıs’ta oturma izni nasıl alınır?

KKTC muhaceret yasalarına göre bulunduğunuz şehrin polis merkezlerinde bulunan muhaceret dairesine pasaportunuz ile birlikte müracaat edebilirsiniz. Oturma izinleri Lefkoşa merkezdeki Muhaceret Dairesi tarafından onaylanır. Bir yıllık verilen oturma izni belli bir ücrete tabidir.

Türkiye vatandaşı Kıbrıs’ta yaşayabilir mi?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarına vize ve pasaport zorunluluğu olmadan turist olma hakkı tanır. Ancak Türk vatandaşlarının vize ve pasaportsuz 3 aylık turist süresini geçirmemeleri ve kalış sürelerinden itibaren 3 ay geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekiyor.

You might be interested:  1 Dolar Türk Parasıyla Ne Kadar?(Mükemmel cevap)

Kıbrıs’ta vizesiz kaç gün kalınır?

Yabancıların Çalışma İzinleri Yasası uyarınca ön izin ile gelmiş olan kişilere 30 güne kadar vize verilebilir. Bu vize, KKTC’nde Büyükelçilik, Başkonsolosluk, Konsolosluk veya başka Temsilciliği olmayan ülke yurttaşlarına ülkeye en az 2 yıl geçerli pasaport ile giriş yapmaları halinde verilebilir.

KKTC Çalışma izni bitince ne olur?

Çalışma izniniz olmasına rağmen, İzin verildiği tarihte işe başlamamınız İşe başladıktan sonra devam etmemeniz Hizmet akdinin işveren ya da sizin tarafınızdan fesh edilmesi halinde, Çalışma İzni geçersiz olur ve Bakanlık tarafından iptal edilir.

Çalışma izni parasını kim öder?

Yabancı çalışma izni harcını kim öder? Çalışma izni harç ve kart bedeli yabancının geçici TC numarası üzerinden yatırıldığı için sorumluğu yabancıya aittir.

KKTC Asgari ücret 2021 ne kadar olacak?

‘de son asgari ücret, 4,970.- Türk lirası (Brüt) olarak 1 Eylül 2021 tarihinden itibaren resmen yürürlüğe girmiştir.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *