Konya Ereğli Hangi Türk Boyu?(Doğru cevap)

Yani bugün Ereğli‘de kendisini Yörük, Bekdik, Ayrancılı, Kakçı,Türkmen, Dağlı olarak nitelendiren grupların hepsi Avşar boyundandır. Diyeceğim o ki Karaman, Ereğli, Karapınar, Halkapınar, Emirgazi, Nevşehir, Aksaray birbirinin devamı ve aynı kültürel özelliğe sahiptir. Yoğun olarak Avşar boyundan gelmektedir.

Kim bu Bekdikler?

Bekdik Türkmenleri Maraşta Beylik Kurmuş, Zaman Zaman Devlet Olmuş Asil Türkmenler Olan Dulkadir Oğullarındandır. Bekdik İn Kelime Anlamı, Bey İdik Dir. Bekdikler, Dulkadirli Devletinin En Savaşçı Kolu İdi.

Konya Ereğli Yörük mü?

EREĞLİ ( KONYA ) İLÇESİ YÖRÜK KÖYLERİ: Ereğli ‘nin 36 köyü vardır. 3- Yunak ilçe merkezi ve köylerinde Yörükler vardır. 4- Çumra ilçe merkezi ve köylerinde Yörükler vardır (Sarıkeçili Yörükleri ).

Bekdik soyadının anlamı nedir?

Bekdik ‘ İn Kelime Anlamı, Bey İdik’ dir. Bekdikler, Dulkadirli Devletinin En Savaşçı Kolu İdi. Bu Nedenle Bekdikler Adı Gibi Dik Ve Eğilmez, Özü Sözü Bir, Şehrin Hilelerini Bilmez, Yalan Bilmez, Mert, Sert, Yiğittirler.

Konya Ereğli nufusu kaç 2021?

Böylece 2021 Konya Ereğli nüfusu kaç oldu? sorusu cevaplanmış oldu. TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre Konya Ereğli nüfusunun 149 bin 346 olduğu açıklandı.

Konya Ereğli kaç köyü var?

Deniz seviyesinden 1054 m yüksekte bulunan Ereğli ‘nin nüfusu 148.161’dir (95.734’ü merkezde). 2260 km² yüzölçümüne sahip ilçenin 6 belde belediyesi, 44 köyü ve 36 mahallesi bulunmaktadır.

Bettik anlamı nedir?

Betik kelimesi Türkçe’de “yazmak, çizmek” anlamına gelir. Eski Türkçe biti- “yazmak, çizmek” fiilinden +Ig sonekiyle türetilmiştir.

Bekdik Mahallesi nerede?

Nevşehir’in en yüksek nüfusa sahip mahallesi olan Mehmet Akif Ersoy Mahallesi ikiye bölünerek ikinci kısmına Bekdik Mahallesi ismi verildi.

You might be interested:  Kuveyt Türk Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?(Çözünme)

Bekdikler hangi boydan?

Ereğli’de Türkmen, Bekdik veya Yörük olarak nitelendirilenlerin hepsi Avşar boyuna tabidir. Bekdikler sadece Ereğli’de değil Karaman, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Kahramanmaraş ile Suriye’de Halep, Rakka, Afrin, Hama, Humus’ta da yaşamaktadırlar. Bekdikler de Avşar boyundandırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *