Kağıt Paralarımızın Üzerinde Hangi Türk Büyüklerinin Resmi Vardır?(Çözüm bulundu)

Kağıt para üzerinde kimlerin resmi var?

5 TL, 10 TL, 20 TL, 50 TL, 100 TL ve 200 TL olmak üzere 6 banknot kullanımda. Bu banknot yani kağıt paralarda Ordinaryus Profesör Doktor Aydın Sayılı, Mimar Ahmed Kemaleddin, Fatma Aliye Hanım, Yunus Emre gibi kişiler yer alıyor.

Bugün kullandığımız kağıt paraların üzerindeki Türk büyükleri kimlerdir?

Her Gün Elden Ele Gezen Kağıt Paraların Arka Yüzlerindeki 6 İsim Kimdir, Nedir?

 • Ord. Prof.
 • 1933 yılında Ankara Erkek Lisesi’ndeki mezuniyet sınavları sırasında sınav heyeti içinde cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk de yer alıyordu.
 • Prof.
 • 3. Mimar Kemaleddin.
 • Fatma Aliye Hanım.
 • Buhurizade Mustafa Efendi (Itri)
 • Yunus Emre.

Hangi parada kadın resmi var?

En büyük kâğıt para olan 200 liralık banknotun arkasında halk ozanı Yunus Emre’nin portresi yer alır. 20 liralık banknotun arkasında Türk mimarisine yön veren Mimar Kemaleddin’in portresi bulunur. 50 liralık kâğıt para, kadın portresi bulunan tek banknotumuzdur.

Hangi banknotun arkasında?

100 TL’nin arkasındaki resim Itri ‘ye ait. 100 TL’nin arkasındaki kişi Itri ‘dir. Asıl ismi Buhurizade Mustafa olan ve çiçekçilik-meyvecilikle uğraştığı için Itrî lakabını alan Türk bestekardır. Itrî ‘nin Neva Kâr’ı Klâsik Türk Musikisi repertuvarının en yetkin eseri olarak kabul edilmekte.

Madeni paraların arka yüzünde ne var?

Tüm madeni paraların arka yüzünde, paranın ortasında, bir daire içinde Atatürk’ün aynı tip rölyefi kullanıldı. Bu rölyef, halen kullanılmakta olan 5 Yeni Kuruş’un üzerinde bulunan Atatürk rölyefinin aynısı. Madeni paraların ön yüzlerinde ise kardelen çiçeği, hayat ağacı ve Boğaziçi Köprüsü motifleri yer alıyor.

You might be interested:  Türk Oku Nasıl Yapılır?(Çözülmüş)

Türk parasının üzerinde kimler var?

E9 Emisyon Grubu Banknotlarda Yer Alan Kişiler

 • Aydın Sayılı (1913-1993) – 5 Türk lirası
 • Cahit Arf (1910-1997) – 10 Türk lirası
 • Mimar Kemaleddin (1870-1927) – 20 Türk lirası
 • Fatma Aliye (1862-1936) – 50 Türk lirası
 • Buhurizade Mustafa Efendi (Itri) (1640-1712) – 100 Türk Lirası
 • Yunus Emre (1238-1320) – 200 Türk lirası

50 TL üstünde kim var?

50 TL ‘nin arkasındaki resim Fatma Aliye’ye ait. 50 TL ‘nin arkasındaki kişi Fatma Aliye’dir. Fatma Aliye Topuz ya da bilinen ismiyle Fatma Aliye Hanım, ilk Türk kadın romancısı.

Piri Reis hangi paranın üstünde?

Merkez Bankası, halen tedavülde olan Yeni Türk Lirası banknotlarda, arka yüzlerinde potre kullanmamıştı. 1 YTL’nin arka yüzünde Atatürk Barajı, 5 YTL’nin arka yüzünde Anıtkabir, 10 YTL’nin arka yüzünde Piri Reis ‘in Dünya Haritası, 20 YTL’nin arka yüzünde Efes Antik Kenti, 50 YTL’nin arka yüzünde Kapadokya, 100 YTL’nin

Yunus Emre hangi paranın üstünde?

200 TL’nin arka yüzünde, Tasavvuf şiirinin en önemli temsilcilerinden, alim ve halk şairi Yunus Emre yer alır. Eşitlik ilkesini benimsemiş ve bunu eserlerine yansıtmış olan Yunus Emre, Anadolu’nun en büyük Türk ozanlarından biridir.

Hangi paranın arkasında kimin resmi var?

10 TL: Profesör Doktor Cahit Arf. 20 TL: Mimar Ahmed Kemaleddin. 50 TL: Fatma Aliye Hanım. 100 TL: Buhurizade Mustafa Itri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *