Eski Türk Ehliyeti Hangi Ülkelerde Geçerli 2018?(Çözüm bulundu)

Türkiye’de alınan ehliyet yurtdışında geçerli mi?

Yeni nesil çipli ehliyetler ise toplam 84 ülkede geçerli. Bu durumda eski ehliyetlerle yeni çipli ehliyetler arasında yurt dışında geçerlilik bakımından bir fark yok. 6 aydan sonra yurt dışında tekrar ehliyet sınavına girmelisiniz. Bu her iki ehliyet türü için de aynı.

Türk ehliyeti kaç ülkede geçerli?

Türk ehliyetlerinin yenilenmesi ile beraber en çok merak edilen konulardan bir tanesi de yeni Türk ehliyetlerinin kaç ülkede geçerli olduğu ve bu ülkelerinin hangileri olduğudur. Açıklanan listeye göre yeni Türk ehliyetleri yurt dışında 2021 yılı itibarıyla 84 ülkede geçerlidir.

Eski ehliyet Avrupa’da geçerli mi?

Eski ehliyeti olanlar bu konuyla ilgili olarak yurtdışına çıktıklarında ehliyetlerinin 6–12 ay boyunca geçerli olduğunu biliyordu bu sure sonunda ise hangi ülkedeyseniz ve daha fazla kalacaksanız o ülkenin ehliyet sınavına girmeniz gerekiyor ve geçmeniz halinde ehliyetinizi kullanmaya devam ediyorsunuz.

Türkiye Ehliyeti Almanya’da ne kadar gecerli?

Yeni ehliyet yönetmeliği yurt dışından alınmış ehliyetler ile ilgili herhangi bir değişikliği ön görmüyor. Viyana Karayolu Trafik Sözleşmesi uyarınca, Almanya ‘ya giden Türk vatandaşları, Türkiye ‘de almış oldukları ehliyetlerini 6 ay süreyle kullanabiliyorlar.

You might be interested:  Türk Bayrağı Ne Zamandır Var?(En iyi çözüm)

Avrupa ehliyeti Türkiyede ne kadar gecerli?

Yurtdışı bazlı olan alınmış ehliyetler yaklaşık olarak Türkiye’de 6 ay süreyle geçerlidir. Bu süre zarfında sonunda ülkeye giriş çıkış yapılması gerekmektedir. Daha sonra tekrar yine 6 ay süreyle Türkiye’de bu süre içinde ehliyet ile beraber araç kullanabilirsiniz.

Türkiye’de alınan ehliyet avrupada geçerli mi?

Avrupa Birliği standartlarıyla üretildiği belirtilen çipli ehliyetler, halen bazı Avrupa ülkelerinde geçerli değil. Avrupa Birliği (AB) ile uyum çerçevesinde değiştirilen ehliyetler 2016 yılından itibaren çipli olarak veriliyor. Ancak bu ehliyetleri kullanan Türk vatandaşları, Avrupa’da sorun yaşamaya devam ediyor.

Yeni Türk ehliyeti Avusturyada geçerli mi?

Avrupa Ekonomik Alanı’nında bulunan ülkelerin ehliyetleri Avrupa Ekonomik Alanı üyesi ülkeleri tarafından verilen ehliyetler Avusturya ‘da kısıtlama olmaksızın geçerlidir. Bundan dolayı herhangi bir kişi ikametgahını Avusturya ‘ya alırsa ehliyetini değiştirmek zorunda değildir.

Türk ehliyeti ingilterede ne kadar geçerli?

Ehliyet ve Araba Kiralamak. İngiltere’ye giden Türk Vatandaşları, ilk 12 ay süresince Türk ehliyeti ile İngiltere’de otomobil kullanabilir. Ancak 12 aydan sonra Türk ehliyeti geçerli olmayacaktır. Bunun için ilk 12 aylık süresi içinde İngiliz ehliyeti almak zorundalar.

Rusyada Turk ehliyeti geçerli mi?

Rusya ‘ya gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, sadece Türkiye’de kullanımı geçerli olan Türk ehliyeti ile araç kullanmak istiyor ise; bu ehliyetini Rusya noterlerinden onaylı tercüme yaptırmak zorundadır. Yani yabancı ülke vatandaşı Rusya ‘ya girişinden 60 gün sonra Türk ehliyetini tercümesi ile kullanamaz.

Türk ehliyeti Ukraynada geçerli mi?

Türkiye’de almış olduğumuz Ehliyet Ukrayna ‘da geçerlimi? Evet Türkiye’de almış olduğumuz ehliyet ile Ukrayna ‘da araç kullanabilirsiniz eğer ilerleyen zaman’da Ukrayna vatandaşlığına dahil olursanız bu ülkede sunulan Ukrayna ‘da Araba Kullanma ehliyetini almak zorundasınız.

You might be interested:  Türk Telekom Bedava Internet Nasıl Yapılır?(Doğru cevap)

Türk ehliyeti Bosna’da geçerli mi?

Türk vatandaşlarının Türkiye ‘den aldıkları sürücü belgeleri, Bosna Hersek’te de geçerli olacak. Bu şartlar, Türkiye ‘yi ziyaret eden ve Türkiye ‘de ikamet eden Bosna Hersek vatandaşları için de geçerli olacak.

Avrupa ehliyeti nasıl alınır?

Uluslararası ehliyet için hangi evraklar gerekli?

  1. Eski ehliyetiniz.
  2. Nüfus cüzdanı veya pasaport.
  3. Sürücü sağlık raporu (Aile hekiminizden alabilirsiniz.
  4. 15 TL ödeme yaptığınıza dair dekont (Akbank, ING Bank, Ziraat Bankası gibi birçok anlaşmalı bankaya yatırabilirsiniz.)
  5. 5×6 boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf.

Turkiye ehliyeti isviçre’de geçerli mi?

İsviçre ‘ye giriş tarihinden itibaren bir seneye kadar Türk ehliyeti ile araba kullanılabilinir. Bir senelik süre bitiminde kontrol sürüş tarihi alınana kadar araba kullanılamaz. Başvuru tarihinden itibaren en geç üç ay içinde kontrol sürüşüne girilmesi zorunludur. Sürüş esnasında park ve manevra yapılmamaktadır.

Türk ehliyeti Azerbaycanda geçerli mi?

Azerbaycan da bulunan Türk vatandaşlarının ülkemizden aldıkları sürücü belgeleri 1 yıl süreyle geçerlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *