Erzurum Ispir Hangi Türk Boyu?(Soru)

753 yılında kökü Oğuzlara dayanan SAKA-İSKİT Türkleri bu bölgeye gelip yerleşmişlerdir. M.Ö. 665 yıllarında Çoruh nehri havzasına yerleşen Saka Türk‘lerinin HESPERİT ve İSPİRİTİZ Boyları bu bölgeye İSPİR adını koymuşlardır.

Erzurum İspir hangi boydan?

İSPİR İLÇEMİZ TARİHİ M:Ö.665 yıllarında Saka Türklerinden Saperler Çoruh boylarına yerleşir.

İspir ne zaman Erzuruma bağlandı?

1839 tarihli kaynaklarda İspir, nahiye olarak kayıtlara geçmiştir. 1880 yılına kadar Erzurum merkez sancağına bağlı kaza olan İspir bu tarihte yeni sancak yapılan Bayburt’a bağlanmıştır. Bayburt’un kaza statüsüne düşürülmesi üzerine İspir 1888 yılında yeniden Erzurum merkez sancağının bir kazası oldu.

İspir nasıl bir ilçedir?

Bilindiği gibi Erzurum ispir İlçesi, en eski ve önemli yerleşim alanlarından biridir. Konum olarak Doğu Karadeniz’in Güney Doğusunda yer almaktadır. 2700 yıllık bir Türk yerleşim yeri olan ispir ‘in bugünkü haliyle 2100 km2 bir alanı, 89 köyü ve 106 muhtarlığı bulunmaktadır.

Ispir de Kürt var mı?

Pazaryolu, İspir, Tortum, Uzundere, Olur, Oltu, Narman, Aşkale, Pasinler, Aziziye, Palandöken, Yakutiye, Şenkaya, Köprüköy, Horosan ve Çat ilçeleri Türklerin çoğunluk olduğu ilcelerdir. Çat ilçesinde merkezde Türk nüfus çoğunluktadır. Köylerin çoğunluğu ise Zaza ve Kürtlerdedir. Diğer ilçelerde de Kürt nüfus vardır.

Ispir kökeni nedir?

Milattan, önce 9. yüzyılda Urartular bu bölgeye hakim olmaya başlamış ve M.Ö. 753 yılında kökü Oğuzlara dayanan SAKA-İSKİT Türkleri bu bölgeye gelip yerleşmişlerdir. M.Ö. 665 yıllarında Çoruh nehri havzasına yerleşen Saka Türk’lerinin HESPERİT ve İSPİRİTİZ Boyları bu bölgeye İSPİR adını koymuşlardır.

You might be interested:  Ilk Türk Devletleri Hangi Takvimi Kullanmışlardır?(En iyi çözüm)

Erzurum ispir Laz mı?

İspir ise öteden beri Karadeniz kültürüyle alaşım bir kültüre sahip olduğu için ve Hemşinli nüfus barındırdığı için Erzurum ‘da ” Laz ” diye anılıyor.

Ispir de kaç köy var?

Toplam 111 köy bulunmaktadır.

Ispir nerenin kazası?

İspir, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Erzurum ilinin yaklaşık 17 bin nüfuslu bir ilçesidir. Ancak ilçe olarak Karadeniz bölgesi sınırları içinde yer alır.

Ispir kuru fasulye nasıl ıslatılır?

Öncelikle en az 12 saat önceden fasulyenizi 1 bardak süt 4 bardak su karışımında ıslatın. Süre sonunda bu suyu döküp fasulyeleri tencereye alarak tekrar aynı oranda süt su karışımı yapıp içine 1 kaşık şeker koyarak dişe gelecek bir oranda yumuşayana kadar pişirin.

Haydar ispir neden öldü?

İspir ‘in ani ölümü ünlü isimleri de yasa boğdu. Bir süredir kanser tedavisi gören sanatçı sanatcısı Haydar İspir hayatını kaybetti. Uzun süredir kanser tedavisi gören Söz Müzik Aletleri Firma Ortağı ve müzisyen Türk halk müziği sanatçısı Haydar İspir vefat etti.

Ispir Erzurum arası kaç saat otobüsle?

İspir – Erzurum arası otobüs yolculuğu ne kadar sürmektedir? İspir – Erzurum arası otobüs yolculuğu ortalama olarak 2 saat 5 dakika sürmektedir.

Erzurumun hangi ilçelerinde Kürtler var?

erzurum ilinde yerleşik bulunan kürtlerdir. erzurum ilinin 21 ilçesinden tekman, karayazı, karaçoban, hınıs ve çat ilçeleri nüfuslarının neredeyse tamamı kürt ‘tür. bunun dışında horasan ilçesinin kürt nüfusu ise %40 dolaylarında olup, erzurum kent merkezinin kürt nüfusu %20 dolaylarındadır.

Maraş’ta Kürt var mı?

Maraş ‘ta nüfusun yüzde 90’dan fazlasını Türkler, yüzde 4’ünü Kürtler, yüzde 3’ünü Kafkas kökenliler oluşturmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *