Çağdaş Türk Lehçeleri Ve Edebiyatları Okuyan Ne Iş Yapar?

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Mezunu Ne İş Yapar? Bölümden mezun olan arkadaşlarımız pedogojik formasyon alması ve KPSS’de yeterli puanı alıp atanırsa Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak kariyerlerine devam edebilirler.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları öğretmen olabilir mı?

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatı mezunları Millî Eğitim Bakanlığı bünyesindeki devlet okullarında ücretli öğretmenlik ya da KPSS’den yeterli puanı alırlarsa atanarak kadrolu öğretmenlik yapabilir (Maalesef Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği atama puanı 86-87 gibi puanlarla çok yüksek kapatmaktadır) özel okullarda

Çağdaş Türk Lehçesi ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü hem geçmiş dönemlerdeki hem de günümüzdeki durumu açısından Türk dilini ve Türk edebiyatını bütün çağdaş Türk lehçeleri ile ele alır ve tanıtır. Türk dilinin yapısı, gelişmesi ve diğer dillerle olan bağlantısını inceler.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü formasyon var mı?

Bölümümüzden mezun olan öğrenciler özel eğitim kurumlarında öğretmenlik yapabilmektedirler. Formasyon eğitimi aldıkları takdirde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen olarak da çalışabilmektedirler. Programı başarıyla tamamlayan mezunlara Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları alanında lisans diploması verilir.

You might be interested:  Türk Kahvesi Nerede Saklanmalı?(Çözünme)

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları hangi diller var?

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünde:

  • Güney-Batı (Oğuz) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları ABD.
  • Güney-Doğu (Özbek/Uygur) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları ABD.
  • Kuzey-Batı (Kıpçak) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları ABD.
  • Kuzey-Doğu (Saha, Tuva, Hakas, Altay) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları ABD.

Türkoloji bölümü nedir ne iş yapar?

Türkologlar, bir araştırmacı olarak en eski metinlerden başlayarak tüm metinlerin incelemesini yapar. Türk dilinin kökenini, yapısını, gelişimini etkileyen faktörleri inceler.

Pedagojik Formasyon Belgesi nasıl alınır?

Üniversitelerin kurumsal kapasitesine bağlı olarak ilgili lisans programlarından mezun olan ve senatoca belirlenecek şartları taşıyan adaylar, eğitim ve eğitim bilimleri fakültesi ve eğitim bilimleri bölümü olan ve program açma izni verilen üniversitelerde pedagojik formasyon eğitimi sertifika programına başvurabilecek

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları ne iş yapar?

Türk Dili ve Edebiyatı mezunları; kütüphanelerde, televizyon kanallarında, reklam ajanslarında, Türk Dil Kurumu’nda, gazete ve dergilerde çalışabilirler. Üniversitelerde okutman olarak, Ortaöğretimde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak, İlköğretimde ise Türkçe öğretmeni olarak görev yapabilirler.

Edebiyat bölümü mezunu kütüphaneci olabilir mi?

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olanlar arşiv, kütüphane ve üniversiteler dışında, reklam ajanslarında da çalışabilir.

Tarih bölümünden mezun olanlar ne iş yapar?

Tarih mezunları günümüz koşullarında pek çok memuriyete başvurabilirler. Bu memuriyetleri sıralarsak; TBMM, Türk tarih kurumu, Türk silahlı kuvvetleri, Müzeler, devlet arşivleri, bakanlıklar ve de üniversitedeki çeşitli memuriyetlere de başvurabilirler.

Formasyon Kalktı mı?

Eğitim Fakültesi mezunu olmadıkları için eğitim aldıkları alanda öğretici niteliği kazanamayan pek çok kişi formasyon eğitimi ile bu eksikliği tamamlayabiliyordu. Ancak, pedagojik formasyon eğitimi, geçtiğimiz yıllarda alınan kararla kaldırılmıştı.

Eski Pedagojik Formasyon Nedir?

Pedagojik Formasyon, eğitim fakültesinden mezun olmamış kişilerin eğitim kurumlarında branşlarıyla ilgili öğretmenlik yapabilmeleri için alınması gereken bir eğitim programıdır. Öğretmenlik yapmak isteyen kişiler okudukları lisans bölümü sonrasında Pedagojik Formasyon eğitimi alarak eğitim kurumlarında çalışabilirler.

You might be interested:  Internetim Ne Zaman Yenilenecek Türk Telekom?(Mükemmel cevap)

Çağdaş Türk Lehçeleri hangi fakültede?

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü, üniversitemizde Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde 2013 yılında kurulmuştur.

Çtle Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Hangi Üniversitelerde var: Hacetttepe, İstanbul, Ankara, Gazi, Muğla Sıtlı Koçman, Pamukkale, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Afyon Kocatepe, Atatürk, Dicle, Uşak, Bartın, Niğde, Cumhuriyet, Fırat, Kırıkkale, Kastamonu ve Ardahan Üniversitesi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *