5 Türk Lirasının Arkasında Kimin Resmi Var?(Soru)

5 TL nin arkasındaki kişi Aydın Sayılı kimdir? ( Dünya üzerinde bilim tarihi doktorasını bitiren ilk insan olan Aydın Sayılı, lise dönemindeki üstün başarısından ötürü dönemin Milli Eğitim Bakanı’nın desteğini aldı ve yurt dışı sınavlarında dereceye girerek Harvard Üniversitesi’nde Bilim Tarihi okudu.

5 tl’nin arkasındaki Aydın Sayılı Kimdir?

Ordinaryüs Profesör Doktor unvanı taşır. 1942 yılında Harvard Üniversitesi’nde bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamış olan Sayılı, dünyada bilim tarihi alanında bilinen ilk doktora derecesinin sahibidir. 2009 yılında tedavüle sürülen 5 Türk Lirası banknotlarının arka yüzünde portresi bulunur.

5 Türk Lirası arka yüzünde kimin resmi bulunur?

5 TL ‘nin arkasındaki resim Aydın Sayılı’ya ait. 5 TL ‘nin arkasındaki kişi Aydın Sayılı’dır.

10 liranın arkasında kim var?

Cahit Arf (1910-1997) – 10 Türk lirası

Paranın üzerinde kimin imzası var?

5 TL, 10 TL, 20 TL, 50 TL, 100 TL ve 200 TL olmak üzere 6 banknot kullanımda. Bu banknot yani kağıt paralarda Ordinaryus Profesör Doktor Aydın Sayılı, Mimar Ahmed Kemaleddin, Fatma Aliye Hanım, Yunus Emre gibi kişiler yer alıyor.

50 TL uzerinde kim var?

50 TL ‘nin arkasındaki resim Fatma Aliye’ye ait. 50 TL ‘nin arkasındaki kişi Fatma Aliye’dir. Fatma Aliye Topuz ya da bilinen ismiyle Fatma Aliye Hanım, ilk Türk kadın romancısı.

You might be interested:  Türk Kahvesi Nasıl Yapılır Tek Kişilik?(Soru)

5 tl’nin arkasındaki adamın ismi nedir?

5 TL nin arkasındaki kişi Aydın Sayılı kimdir? ( Dünya üzerinde bilim tarihi doktorasını bitiren ilk insan olan Aydın Sayılı, lise dönemindeki üstün başarısından ötürü dönemin Milli Eğitim Bakanı’ nın desteğini aldı ve yurt dışı sınavlarında dereceye girerek Harvard Üniversitesi’nde Bilim Tarihi okudu.

Aydın Sayılı nerelerden ödül almıştır?

Aydın Sayılı ‘nın almış olduğu ödüller şöyledir:

 • Kopernik Madalyası (1973)
 • Tübitak Hizmet Ödülü (1977)
 • İstanbul Üniversitesi Üstün Hizmet Ödülü (1981)
 • UNESCO Genel Merkezi tarafından Pandit Nahru Ödülü (1990)
 • Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) tarafından Hizmet Şeref Ödülü (1993)

Hangi banknotun arkasında?

100 TL’nin arkasındaki resim Itri ‘ye ait. 100 TL’nin arkasındaki kişi Itri ‘dir. Asıl ismi Buhurizade Mustafa olan ve çiçekçilik-meyvecilikle uğraştığı için Itrî lakabını alan Türk bestekardır. Itrî ‘nin Neva Kâr’ı Klâsik Türk Musikisi repertuvarının en yetkin eseri olarak kabul edilmekte.

Türk paralarının arkasında kimler var?

Sonuç olarak Türk Lirası’nın arkasındaki Türk büyükleri şunlardır;

 • 5 TL: Ordinaryus Profesör Doktor Aydın Sayılı
 • 10 TL: Profesör Doktor Cahit Arf.
 • 20 TL: Mimar Ahmed Kemaleddin.
 • 50 TL: Fatma Aliye Hanım.
 • 100 TL: Buhurizade Mustafa Itri.
 • 200 TL: Yunus Emre.

Fatma Aliye kaç tl nin arkasındadır?

Fatma Aliye Topuz’un adı Beyoğlu ve Çankaya’da birer sokağa verilmiş ve 2009 yılında yayınlanan 50 TL ‘lik banknotların üstünde fotoğrafı yayınlanmıştır.

200 liranın üzerinde ne yazıyor?

Banknotların ön yüzünde ay-yıldız motifin içindeki ” 200 TL ” ibaresi ile holografik şerit folyo üzerindeki dikdörtgen şeklin alt ve üst kenarında “TCMB” ibaresi mikro yazılıdır.

20 lira arkasındaki adam kimdir?

20 TL’nin arkasındaki resim Mimar Kemaleddin’e ait. 20 TL’nin arkasındaki kişi Mimar Kemaleddin’dir. Ahmed Kemaleddin ya da bilinen ismiyle Mimar Kemaleddin, 1. Milli Mimarlık akımının en önemli temsilcisi.

You might be interested:  Türk Uçak Gemisi Ne Zaman Bitecek?(En iyi çözüm)

Yunus Emre hangi banknot?

En büyük kâğıt para olan 200 liralık banknotun arkasında halk ozanı Yunus Emre ‘nin portresi yer alır. 20 liralık banknotun arkasında Türk mimarisine yön veren Mimar Kemaleddin’in portresi bulunur. 50 liralık kâğıt para, kadın portresi bulunan tek banknotumuzdur.

Cahit Arf kaç lira?

10 TL ‘nin arka yüzünde, dünyaca ünlü matematikçimiz Cahit Arf yer alır. Kendi adıyla anılan “ Arf Sabiti“, “ Arf Halkaları” ve “ Arf Kapanışları” gibi terimleri bularak, matematik ve bilim dünyasına önemli katkılarda bulunmuş, Alman Matematikçi Helmut Hesse ile birlikte, Hesse- Arf Kuramı’nı geliştirmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *