200 Türk Lirasının Arkasında Kim Var?(Mükemmel cevap)

Yunus Emre (1238-1320) – 200 Türk lirası

200 liralık banknotun arkasında kim var?

En büyük kâğıt para olan 200 liralık banknotun arkasında halk ozanı Yunus Emre’nin portresi yer alır. 20 liralık banknotun arkasında Türk mimarisine yön veren Mimar Kemaleddin’in portresi bulunur. 50 liralık kâğıt para, kadın portresi bulunan tek banknotumuzdur.

200 TL ustunde kimin resmi var?

200 Türk Lirasındaki kişi Yunus Emre’dir. Yunus Emre, Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü olan tasavvuf ve halk şairidir. Hayatını ‘Erenler’ makamına ulaşmak için adadığı söylenen Yunus Emre’nin Divan ve Risaletü’n Nushiye adlı iki eseri vardır.

200 TL üzerinde resmi bulunan büyük Türk şairi kimdir?

200 TL ‘nin arka yüzünde, Tasavvuf şiirinin en önemli temsilcilerinden, alim ve halk şairi Yunus Emre yer alır. Eşitlik ilkesini benimsemiş ve bunu eserlerine yansıtmış olan Yunus Emre, Anadolu’nun en büyük Türk ozanlarından biridir.

5 liranın arkasındaki adamın adı nedir?

5 TL nin arkasındaki kişi Aydın Sayılı kimdir? ( Dünya üzerinde bilim tarihi doktorasını bitiren ilk insan olan Aydın Sayılı, lise dönemindeki üstün başarısından ötürü dönemin Milli Eğitim Bakanı’nın desteğini aldı ve yurt dışı sınavlarında dereceye girerek Harvard Üniversitesi’nde Bilim Tarihi okudu.

Tl’nin arkasında kim var?

100 TL ‘ nin arkasındaki resim Itri’ye ait. 100 TL ‘ nin arkasındaki kişi Itri’dir. Asıl ismi Buhurizade Mustafa olan ve çiçekçilik-meyvecilikle uğraştığı için Itrî lakabını alan Türk bestekardır. Itrî’ nin Neva Kâr’ı Klâsik Türk Musikisi repertuvarının en yetkin eseri olarak kabul edilmekte.

You might be interested:  Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır?

Tl’de kimin resmi var?

Bu yüzden Türk lirasının önünde resimleri kullanılan tek devlet büyükleri Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü olmuştur. Ayrıca Yunus Emre, II. Mehmed, Mehmet Akif Ersoy ve Cahit Arf gibi Türk büyüklerinin portreleri ise Türk lirasının bazı emisyonlarının arka yüzünde yer almıştır.

200 Türk lirasının arkasında kimin fotoğrafı bulunur Yunus Emre Cahit Arf M Kemal Atatürk cevapla?

Yunus Emre ‘nin portresi 200 TL’lık banknotların arka yüzünde yer almaktadır.

20 TL nin üstünde kim var?

Mimar Kemaleddin (1870-1927) – 20 Türk lirası

5 tl’nin arkasındaki Aydın Sayılı Kimdir?

Ordinaryüs Profesör Doktor unvanı taşır. 1942 yılında Harvard Üniversitesi’nde bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamış olan Sayılı, dünyada bilim tarihi alanında bilinen ilk doktora derecesinin sahibidir. 2009 yılında tedavüle sürülen 5 Türk Lirası banknotlarının arka yüzünde portresi bulunur.

Fatma Aliye kaç tl nin arkasındadır?

Fatma Aliye Topuz’un adı Beyoğlu ve Çankaya’da birer sokağa verilmiş ve 2009 yılında yayınlanan 50 TL ‘lik banknotların üstünde fotoğrafı yayınlanmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *