200 Türk Lirasının Arka Yüzünde Kimin Resmi Bulunur?(Çözünme)

Yunus Emre (1238-1320) – 200 Türk lirası

200 liralık banknotun arkasında kim var?

En büyük kâğıt para olan 200 liralık banknotun arkasında halk ozanı Yunus Emre’nin portresi yer alır. 20 liralık banknotun arkasında Türk mimarisine yön veren Mimar Kemaleddin’in portresi bulunur. 50 liralık kâğıt para, kadın portresi bulunan tek banknotumuzdur.

Türk paralarının arkasında kimler var?

İşte kağıt paraların arka yüzündeki kişiler ve bu kişilerin kim oldukları bilgileri.

 • 5 TL – Ordinaryus Profesör Doktor Aydın Sayılı
 • 10 TL – Profesör Doktor Cahit Arf.
 • 20 TL – Mimar Ahmed Kemaleddin.
 • 50 TL – Fatma Aliye Hanım.
 • 100 TL – Itri.
 • 200 TL – Yunus Emre.

20 TL arkasında ne var?

20 TL ‘nin arkasındaki resim Mimar Kemaleddin’e ait. 20 TL ‘nin arkasındaki kişi Mimar Kemaleddin’dir. Ahmed Kemaleddin ya da bilinen ismiyle Mimar Kemaleddin, 1. Milli Mimarlık akımının en önemli temsilcisi.

5 liranın arkasındaki adam ne yaptı?

5 TL nin arkasındaki kişi Aydın Sayılı kimdir? ( Dünya üzerinde bilim tarihi doktorasını bitiren ilk insan olan Aydın Sayılı, lise dönemindeki üstün başarısından ötürü dönemin Milli Eğitim Bakanı’ nın desteğini aldı ve yurt dışı sınavlarında dereceye girerek Harvard Üniversitesi’nde Bilim Tarihi okudu.

Hangi banknotun arkasında?

100 TL’nin arkasındaki resim Itri ‘ye ait. 100 TL’nin arkasındaki kişi Itri ‘dir. Asıl ismi Buhurizade Mustafa olan ve çiçekçilik-meyvecilikle uğraştığı için Itrî lakabını alan Türk bestekardır. Itrî ‘nin Neva Kâr’ı Klâsik Türk Musikisi repertuvarının en yetkin eseri olarak kabul edilmekte.

You might be interested:  Türk Telekom Yalın Internet Nasıl?(Soru)

Paralarda kim var?

200 TL’nin Arka Yüzünde Kim Var?

 • 5 TL: Ordinaryus Profesör Doktor Aydın Sayılı
 • 10 TL: Profesör Doktor Cahit Arf.
 • 20 TL: Mimar Ahmed Kemaleddin.
 • 50 TL: Fatma Aliye Hanım.
 • 100 TL: Buhurizade Mustafa Itri.
 • 200 TL: Yunus Emre.

20 tl’nin arkasındaki Mimar Kemaleddin kimdir?

Asıl adı Ahmet Kemaleddin olan Mimar Kemaleddin 1873 yılında İstanbul’un Acıbadem semtinde, orta halli bir ailenin tek çocuğu olarak doğmuştur. 1900 yılında İstanbul’a dönüp öğretim üyeliğine başladı.Jachmund’unTürkiye’deki derslerini o devam ettirdi. 1908 yılında Osmanlı Mimar ve Mühendis Cemiyeti’ni kurdu.

5 liranın arkasında kim var?

Aydın Sayılı (1913-1993) – 5 Türk lirası Prof. Dr. Aydın Sayılı, 1913 yılında İstanbul’da doğdu. Atatürk’ün isteği ile girdiği Milli Eğitim Bakanlığının yurt dışında eğitim için açtığı sınavı kazandı ve Harvard Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü’nde yükseköğrenimini yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.

5 tl’nin arkasındaki Aydın Sayılı Kimdir?

Ordinaryüs Profesör Doktor unvanı taşır. 1942 yılında Harvard Üniversitesi’nde bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamış olan Sayılı, dünyada bilim tarihi alanında bilinen ilk doktora derecesinin sahibidir. 2009 yılında tedavüle sürülen 5 Türk Lirası banknotlarının arka yüzünde portresi bulunur.

5 Türk Lirası arka yüzünde kimin resmi bulunur?

5 TL ‘nin arkasındaki resim Aydın Sayılı’ya ait. 5 TL ‘nin arkasındaki kişi Aydın Sayılı’dır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *