10 Türk Lirasının Arka Yüzünde Kimin Resmi Vardır?

Cahit Arf (1910-1997) – 10 Türk lirası

10 liranın arkasındaki ünlü matematikçi kim?

10 TL’NİN ARKASINDA KİM VAR? 10 TL’nin arkasındaki resim Cahir Arf’a ait. 10 TL’nin arkasındaki kişi Cahir Arf’tır. Dünyaca ünlü bir matematikçi Cahir Arf, Arf Sabiti, Arf Halkaları ve Arf Kapanışları gibi terimlerin isim babası. Hesse-Arf Kuramı’nı geliştirdiği Alman matematikçi Helmut Hesse ile beraber çalıştı.

Türk paralarının arkasında kimler var?

Sonuç olarak Türk Lirası’nın arkasındaki Türk büyükleri şunlardır;

 • 5 TL: Ordinaryus Profesör Doktor Aydın Sayılı
 • 10 TL: Profesör Doktor Cahit Arf.
 • 20 TL: Mimar Ahmed Kemaleddin.
 • 50 TL: Fatma Aliye Hanım.
 • 100 TL: Buhurizade Mustafa Itri.
 • 200 TL: Yunus Emre.

5 liranın arkasındaki adamın adı nedir?

5 TL nin arkasındaki kişi Aydın Sayılı kimdir? ( Dünya üzerinde bilim tarihi doktorasını bitiren ilk insan olan Aydın Sayılı, lise dönemindeki üstün başarısından ötürü dönemin Milli Eğitim Bakanı’nın desteğini aldı ve yurt dışı sınavlarında dereceye girerek Harvard Üniversitesi’nde Bilim Tarihi okudu.

Hangi banknotun arkasında?

100 TL’nin arkasındaki resim Itri ‘ye ait. 100 TL’nin arkasındaki kişi Itri ‘dir. Asıl ismi Buhurizade Mustafa olan ve çiçekçilik-meyvecilikle uğraştığı için Itrî lakabını alan Türk bestekardır. Itrî ‘nin Neva Kâr’ı Klâsik Türk Musikisi repertuvarının en yetkin eseri olarak kabul edilmekte.

You might be interested:  Türk Filmleri Hangi Siteden Izlenir?(Doğru cevap)

Hangi Parada kimin resmi var?

İşte kağıt paraların arka yüzündeki kişiler ve bu kişilerin kim oldukları bilgileri.

 • 5 TL – Ordinaryus Profesör Doktor Aydın Sayılı
 • 10 TL – Profesör Doktor Cahit Arf.
 • 20 TL – Mimar Ahmed Kemaleddin.
 • 50 TL – Fatma Aliye Hanım.
 • 100 TL – Itri.
 • 200 TL – Yunus Emre.

20 lira arkasındaki adam kimdir?

20 TL’nin arkasındaki resim Mimar Kemaleddin’e ait. 20 TL’nin arkasındaki kişi Mimar Kemaleddin’dir. Ahmed Kemaleddin ya da bilinen ismiyle Mimar Kemaleddin, 1. Milli Mimarlık akımının en önemli temsilcisi.

50 TL üzerinde kim var?

50 TL ‘nin arkasındaki resim Fatma Aliye’ye ait. 50 TL ‘nin arkasındaki kişi Fatma Aliye’dir. Fatma Aliye Topuz ya da bilinen ismiyle Fatma Aliye Hanım, ilk Türk kadın romancısı.

200 liranın üzerinde ne yazıyor?

Banknotların ön yüzünde ay-yıldız motifin içindeki ” 200 TL ” ibaresi ile holografik şerit folyo üzerindeki dikdörtgen şeklin alt ve üst kenarında “TCMB” ibaresi mikro yazılıdır.

5 tl’nin arkasındaki Aydın Sayılı Kimdir?

Ordinaryüs Profesör Doktor unvanı taşır. 1942 yılında Harvard Üniversitesi’nde bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamış olan Sayılı, dünyada bilim tarihi alanında bilinen ilk doktora derecesinin sahibidir. 2009 yılında tedavüle sürülen 5 Türk Lirası banknotlarının arka yüzünde portresi bulunur.

Fatma Aliye kaç tl nin arkasındadır?

Fatma Aliye Topuz’un adı Beyoğlu ve Çankaya’da birer sokağa verilmiş ve 2009 yılında yayınlanan 50 TL ‘lik banknotların üstünde fotoğrafı yayınlanmıştır.

Cahit Arf kaç lira?

10 TL ‘nin arka yüzünde, dünyaca ünlü matematikçimiz Cahit Arf yer alır. Kendi adıyla anılan “ Arf Sabiti“, “ Arf Halkaları” ve “ Arf Kapanışları” gibi terimleri bularak, matematik ve bilim dünyasına önemli katkılarda bulunmuş, Alman Matematikçi Helmut Hesse ile birlikte, Hesse- Arf Kuramı’nı geliştirmiştir.

You might be interested:  Türk Dil Kurumu Hangi Ilke?

Yunus Emre hangi banknot?

En büyük kâğıt para olan 200 liralık banknotun arkasında halk ozanı Yunus Emre ‘nin portresi yer alır. 20 liralık banknotun arkasında Türk mimarisine yön veren Mimar Kemaleddin’in portresi bulunur. 50 liralık kâğıt para, kadın portresi bulunan tek banknotumuzdur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *