10 Türk Lirasının Arka Yüzünde Kim Var?(Doğru cevap)

10 TL’nin arkasındaki resim Cahir Arf’a ait. 10 TL’nin arkasındaki kişi Cahir Arf’tır. Dünyaca ünlü bir matematikçi Cahir Arf, Arf Sabiti, Arf Halkaları ve Arf Kapanışları gibi terimlerin isim babası. Hesse-Arf Kuramı’nı geliştirdiği Alman matematikçi Helmut Hesse ile beraber çalıştı.

Türk paralarının arkasında kimler var?

İşte kağıt paraların arka yüzündeki kişiler ve bu kişilerin kim oldukları bilgileri.

  • 5 TL – Ordinaryus Profesör Doktor Aydın Sayılı
  • 10 TL – Profesör Doktor Cahit Arf.
  • 20 TL – Mimar Ahmed Kemaleddin.
  • 50 TL – Fatma Aliye Hanım.
  • 100 TL – Itri.
  • 200 TL – Yunus Emre.

10 TL üzerinde kim var?

Cahit Arf (1910-1997) – 10 Türk lirası

Hangi banknotun arkasında?

100 TL’nin arkasındaki resim Itri ‘ye ait. 100 TL’nin arkasındaki kişi Itri ‘dir. Asıl ismi Buhurizade Mustafa olan ve çiçekçilik-meyvecilikle uğraştığı için Itrî lakabını alan Türk bestekardır. Itrî ‘nin Neva Kâr’ı Klâsik Türk Musikisi repertuvarının en yetkin eseri olarak kabul edilmekte.

5 liranın arkasındaki adamın adı nedir?

5 TL nin arkasındaki kişi Aydın Sayılı kimdir? ( Dünya üzerinde bilim tarihi doktorasını bitiren ilk insan olan Aydın Sayılı, lise dönemindeki üstün başarısından ötürü dönemin Milli Eğitim Bakanı’nın desteğini aldı ve yurt dışı sınavlarında dereceye girerek Harvard Üniversitesi’nde Bilim Tarihi okudu.

10 TL nin her iki yüzünde kim var?

10 TL ‘lik banknotların arka yüzlerinde Doktor Cahit Arf’ in fotoğrafı bulunmaktadır. Matematikçi ve bilim insanı olan Cahit Arf, 1910’da Selanik’te doğmuş, 1997 yılında İstanbul’da ölmüştür. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde önce profesör, sonra da ordinaryüs profesör olmuştur.

You might be interested:  Telefon Taksidim Ne Kadar Kaldı Türk Telekom?

Fatma Aliye hangi paranın arkasında?

Soyadı kanunundan sonra Topuz soyadını alan Fatma Aliye Hanım, 13 Temmuz 1936 tarihinde, İstanbul’da vefat etti. Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. Fatma Aliye Topuz’un adı Beyoğlu ve Çankaya’da birer sokağa verilmiş ve 2009 yılında yayınlanan 50 TL’lik banknotların üstünde fotoğrafı yayınlanmıştır.

100 ve 200 tl’nin arkasında kim var?

200 TL ‘ nin arka yüzünde, Tasavvuf şiirinin en önemli temsilcilerinden, alim ve halk şairi Yunus Emre yer alır. Eşitlik ilkesini benimsemiş ve bunu eserlerine yansıtmış olan Yunus Emre, Anadolu’nun en büyük Türk ozanlarından biridir.

Yunus Emre hangi banknot?

En büyük kâğıt para olan 200 liralık banknotun arkasında halk ozanı Yunus Emre ‘nin portresi yer alır. 20 liralık banknotun arkasında Türk mimarisine yön veren Mimar Kemaleddin’in portresi bulunur. 50 liralık kâğıt para, kadın portresi bulunan tek banknotumuzdur.

5 tl’nin arkasındaki Aydın Sayılı Kimdir?

Ordinaryüs Profesör Doktor unvanı taşır. 1942 yılında Harvard Üniversitesi’nde bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamış olan Sayılı, dünyada bilim tarihi alanında bilinen ilk doktora derecesinin sahibidir. 2009 yılında tedavüle sürülen 5 Türk Lirası banknotlarının arka yüzünde portresi bulunur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *